Franciszek spotkał się z chorymi dziećmi

Radio Watykańskie

Franciszek odwiedził 21 grudnia watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus. Spotkanie z chorymi dziećmi, ich rodzinami i personelem medycznym trwało prawie trzy godziny i było jednym z najbardziej wzruszających w tym pontyfikacie. "Padło niewiele słów, ale gesty czułości papieża na zawsze pozostaną w naszych sercach" - wyznał kapelan szpitala, ks. Luigi Zucaro.

 

Ojca Świętego powitali, pochodzący z różnych stron świata, pacjenci z zanikiem mięśni, przeszczepionym sercem i białaczką. Swą wizytę rozpoczął on od oddziału intensywnej terapii. Modlił się tam o zdrowie dla dziesięciorga dzieci w bardzo ciężkim stanie. Towarzyszący mu ordynator wyznał, że Franciszek był wyraźnie poruszony i starał się jak najdłużej zostać przy każdym łóżku. Nie zgodził się na transmisję ze swej wizyty, podkreślając, że jest to jego osobiste spotkanie z chorymi dziećmi.

W szpitalnej kaplicy papież modlił się z chorymi na raka. Otrzymał od nich kosz pełen dziecięcych marzeń i modlitw. Mówiły one o wdzięczności do lekarzy, którzy ratują im życie, o pragnieniu znalezienia leku na wszystkie choroby i o tym, by wreszcie przestać cierpieć. "Mam już dość zastrzyków" - napisał Diego, Flavia: "Pomóż nam przeżyć jakoś te trudne chwile", Sara zaś apelowała: "Dzieciaki, nigdy się nie poddawajmy!".

"Drogie dzieci, dziękuję za wasze marzenia i modlitwy, jakie umieściłyście w koszu, który od was dostałem. Bardzo wam dziękuję" - powiedział poruszony Ojciec Święty. Zachęcił, aby przedstawić je wspólnie Jezusowi, który "zna je najlepiej z nas. On zna prawdziwą głębię naszych serc. Zwłaszcza z wami drogie dzieci, Jezus pozostaje w szczególnej więzi: jest zawsze blisko was! Odmówmy teraz wspólnie modlitwę maryjną: Zdrowaś Maryjo…".

W czasie wizyty papież otrzymał symboliczne klucze do "Domu Franciszka". Jest to nowo powstała przy szpitalu struktura dla matek w ciężkiej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej i socjalnej. Placówka oferuje całodobową pomoc kobietom, które musiały uciekać przed przemocą lub nie mają środków, by zająć się odpowiednio swoimi dziećmi. Drzwi "Domu Franciszka" są otwarte dla matek i ich dzieci niezależnie od kraju ich pochodzenia i wyznawanej wiary. Placówka działa we współpracy z Caritas Rzymu.

Ojciec Święty odwiedził poszczególne oddziały tego największego w Europie szpitala pediatrycznego. Pozostaje on pod pieczą Stolicy Apostolskiej i znajduje się nieopodal Watykanu.

 

 

 

 

 

 

WYWIAD Z PAPIEŻEM FRANCISZKIEM

 

Rozmowa, którą z Ojcem Świętym przeprowadził Antonio Spadaro SJ, redaktor naczelny Civiltà Cattolica, odsłania nie tylko poglądy Papieża, ale także wpływ, jaki na jego myślenie i postawy wywarła duchowość ignacjańska. Dzięki tej książce lepiej poznamy kryteria fundamentalnych i codziennych decyzji Franciszka, zrozumiemy jego hierarchię wartości i styl bycia.

Cennym uzupełnieniem są jezuickie komentarze oraz ilustracje. Nawiązują one do niektórych wypowiedzi Papieża Franciszka, by bardziej wyjaśnić te fragmenty wywiadu, które odnoszą się do zakonu jezuitów i duchowości św. Ignacego Loyoli.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook