Papież ogłosił kampanię Caritas przeciw głodowi

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież ogłosił "Kampanię przeciw głodowi na świecie". Caritas Internationalis rozpoczyna ją 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Przebiegać ona będzie pod hasłem: "Jedna rodzina ludzka - żywność dla wszystkich". W nagranym z tej okazji przesłaniu wideo papież zapewnił, że inicjatywa ta ma jego pełne poparcie.

 

Przypomniał, że 164 organizacje członkowskie Caritas Internationalis działają w 200 krajach świata. Ich praca znajduje się w centrum misji Kościoła i jego troski o ludzi głodujących, z którymi utożsamia się sam Chrystus, mówiąc: "Byłem głodny, a wy daliście mi jeść".

Za światowy skandal Franciszek uznał fakt, że wciąż około miliarda ludzi cierpi głód. - Nie możemy odwracać się plecami, udając że ten problem nie istnieje. Żywność dostępna na świecie wystarczyłaby do nakarmienia każdego - stwierdził papież.

Wezwał do otwarcia serc i poszanowania prawa dostępu do żywności, danego wszystkim przez Boga. - Z chrześcijańską miłością dzielmy się tym, co mamy, z tymi, którzy muszą stawiać czoło licznym przeszkodom, aby zaspokoić tak podstawową potrzebę. A jednocześnie stawajmy się promotorami prawdziwej współpracy z ubogimi, aby dzięki naszej i ich pracy, mogli godnie żyć - zaapelował Franciszek.

Wezwał wszystkie instytucje świata, cały Kościół i każdego człowieka, by stali się głosem tych, którzy w milczeniu cierpią głód, i aby ten głos "stał się rykiem zdolnym wstrząsnąć światem".

Papież podkreślił, że kampania ma być również zaproszeniem dla wszystkich do tego, by stali się bardziej świadomi swych żywieniowych wyborów, które często wiążą się z marnotrawstwem produktów żywnościowych i złym korzystaniem z zasobów, które mamy do dyspozycji. Wzywa też ona do odejścia od myślenia, że nasze codzienne działania nie mają wpływu na życie tych, którzy bezpośrednio doświadczają głodu. 

- Proszę was z całego serca o wsparcie naszej Caritas w tej szlachetnej kampanii, aby działać jako jedna rodzina ludzka, która angażuje się w zapewnienie żywności wszystkim i każdemu. Módlmy się do Boga o łaskę ujrzenia świata, w którym nikt będzie już musiał umierać z głodu - powiedział Franciszek.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Zofia 15:16:52 | 2013-12-10
Pomagać trzeba zawsze , nawet wtedy gdy wiemy, że część trafia do szubrawców , mafii -głównie Afryka. Ale ta żywność jest fizycznie tam zawożona. Strach pomysleć , że jej nie ma. Trzeba pomagać i liczyć , że kontrola nad tym będzie coraz sprawniejsza .Jeśli nie zyjemy dla innych, nie zyjemy też dla siebie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 09:34:16 | 2013-12-10
Wiele jest prawdy w tym, co piszesz, jazmig, ale czy masz na myśli również Polskę? W Polsce jest dużo głodu. Caritas i nie tylko pomaga, jak może. Czy należy tego wobec tego zaprzestać? Czy mają skończyć się zbiróki na obiady w szkołach dla dzieci, dla których często jest to jedyny posiłek w ciągu dnia?

Czy może w związku z tym, że 5 na 10 będzie oszustami, zostawić pozostałych pięciu samym sobie? To nie są pytania retoryczne. Według mnie trzeba robić, co się da. Korupcja jest i pewnie będzie, ale głodne dzieci i dorośli też są.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:16:18 | 2013-12-10
Dopóki nie skończą się wojny i korupcja w krajach, gdzie jest głód, głód tam będzie cały czas, a dary Caritas i innych organizację będą rozkradane i sprzedawane.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook