Papież: Chrześcijanie! Odwagi! Nie bójcie się!

Papież: Chrześcijanie! Odwagi! Nie bójcie się!
(fot. CTV)
KAI / CTV/ slo

O położenie kresu podziałom i antagonizmom w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie zaapelował dziś papież Franciszek, sprawując Mszę św. z nowym katolickim patriarchą Aleksandrii obrządku koptyjskiego, Ibrahimem Isaac Sidrakiem. W gronie koncelebrantów był także prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri.

Na początku homilii Ojciec Święty zaznaczył, że duchowy przywódca katolickich koptów przybył do Rzymu, jako pierwszy patriarcha, któremu publicznie udziela "jedności kościelnej" z Następcą Piotra. Wcześniej, 18 stycznia br. ten wyraz jedności z "Kościołem przewodniczącym w miłości" udzielił patriarsze Sidrakowi Benedykt XVI. Papież Franciszek podkreślił długą tradycję jedności katolickich koptów z Rzymem i dodał, że są oni dziedzicami przepowiadania św. Marka, ucznia św. Piotra.

Nawiązując do pierwszego czytania (Iz 35,1-10) Ojciec Święty zauważył, iż rozbudza ono w naszych sercach oczekiwanie na chwalebne przyjście Pana. Jest też w nim jednak zawarte podtrzymanie na duchu dla wszystkich zatrwożonych, którzy podobnie jak chrześcijanie w Egipcie doświadczają braku bezpieczeństwa i przemocy, często z powodu wyznawania swej wiary. "«Odwagi! Nie bójcie się!»: oto pokrzepiające słowa, które znajdują potwierdzenie w braterskiej solidarności. Jestem wdzięczny Bogu za to spotkanie, które daje sposobność umocnienia waszej i naszej nadziei, bo jest ona tą samą nadzieją: «spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód... Będzie tam droga czysta, którą nazwą Drogą Świętą», droga radości i szczęścia, «ustąpi smutek i wzdychanie» - oto jest nasza nadzieja, wspólna nadzieja naszych dwóch Kościołów" - stwierdził papież.

Mówiąc natomiast o dzisiejszej Ewangelii (Łk 5,17-26) Ojciec Święty podkreślił, że przedstawia ona Chrystusa zwyciężającego paraliż ludzkości. Opisuje moc Bożego miłosierdzia, przebaczającego i odpuszczającego każdy grzech, kiedy napotyka na autentyczną wiarę. Jednocześnie papież przestrzegł przed paraliżem sumień. "Przy współudziale nędzy historii i naszego grzechu, może on rozprzestrzeniać się i wejść w struktury społeczne i wspólnot, prowadząc nawet do zablokowania całych narodów. Ale nakaz Chrystusa może zmienić tę sytuację: «Wstań i chodź!». Módlmy się z ufnością, aby w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie pokój mógł zawsze powstawać z nazbyt częstych i dramatycznych sytuacji. Niech natomiast ustaną na zawsze wrogość i podziały. Niech szybko zostaną wznowione porozumienia pokojowe, często sparaliżowane sprzecznymi i niejasnymi interesami. Niech wreszcie zostanie wszystkim zapewniona prawdziwa wolność religijna, wraz z prawem dla chrześcijan, by mogli żyć w pokoju tam, gdzie się urodzili, w ojczyźnie, którą kochają jako obywatele od dwóch tysięcy lat, aby nieustannie przyczynić się do dobra wszystkich. Niech Pan Jezus, który wraz ze Świętą Rodziną uciekał i został gościnnie przyjęty w waszej hojnej ziemi czuwa nad wszystkimi Egipcjanami, którzy na drogach świata szukają godności i bezpieczeństwa" - powiedział papież.

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty zachęcił do poszukiwania nowych dróg zbliżania się do Pana, poszukiwania dróg spotkania, braterstwa i pokoju.

Ibrahim Isaac (czyli Abraham Izaak) Sidrak urodził się 19 sierpnia 1955 w miejscowości Beni-Cliker na terenie eparchii (diecezji) Asjut w środkowym Egipcie. Studia filozoficzne i teologiczne odbywał w Kairze i w wyższym seminarium duchownym w Maadi, po czym 7 lutego 1980 przyjął święcenia kapłańskie. Studiował następnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując tam licencjat z teologii dogmatycznej, którą po powrocie do kraju, wykładał w swym dawnym seminarium w Maadi. W latach 1990-2001 był rektorem tej placówki i dyrektorem eparchialnego Biura Katechetycznego.

 

W 2002 został proboszczem katolickiej katedry koptyjskiej w Kairze, ale już 5 października tegoż roku Synod mianował go biskupem diecezji Minja na miejsce bp. Antoniosa Naguiba (późniejszego patriarchy), który ustąpił z tego urzędu za względu na stan zdrowia (sakrę nominat przyjął 15 listopada 2002). 16 stycznia Synod Biskupów Katolickiego Kościoła Koptyjskiego wybrał bpa Sidraka na patriarchę Aleksandrii obrządku koptyjskiego.

Katolicki Kościół koptyjski powstał w 1741 jako wikariat apostolski w wyniku działalności misyjnej Kościoła łacińskiego w środowisku koptów. Leon XIII listem apostolskim "Christi Domini" z 26 listopada 1895 utworzył katolicko-koptyjski Patriarchat Aleksandrii. Jako pierwszy na jego czele stanął Cyrillos Makarios (Cyrillus Macaire - do 1908). Po jego śmierci w latach 1908-47 Patriarchatem kierowali kolejno dwaj administratorzy apostolscy, przy czym drugi z nich - Marcus Khuzam został 7 marca 1948 nowym patriarchą. Swój urząd pełnił prawie 10 lat - do śmierci 2 lutego 1958. Kolejnymi patriarchami byli: Stephanos I Sidarouss (1958-86; w 1965 obdarzony godnością kardynalską jako pierwszy kopt), Stephanos II Ghattas CM (1986-2006), kardynał - od 21 lutego 2001; ustąpił ze względu na wiek i stan zdrowia), Antonios Naguib (od 30 marca 2006 do 16 stycznia 2013) i od dzisiaj patriarcha-elekt Ibrahim Isaac Sidrak.

Jeśli dotychczasowa tradycja i praktyka się utrzyma, to nowy patriarcha zostanie obdarzony godnością kardynalską, ale najprawdopodobniej dopiero po ukończeniu 80. roku życia przez jego poprzednika (czyli w marcu 2015).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Chrześcijanie! Odwagi! Nie bójcie się!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.