Watykan: Msza św. kończąca Rok Wiary

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Z udziałem tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęła się pod przewodnictwem Franciszka Msza św. z okazji uroczystości Chrystusa Króla. Wszechświata. Stanowi ona ukoronowanie roku liturgicznego i jest zakończeniem Roku Wiary, ogłoszonego przez Benedykta XVI w październiku 2012 r.

 

W związku z zakończeniem Roku Wiary po raz pierwszy publicznie zostały wystawione relikwie św. Piotra i które są przechowywane pod głównym ołtarzem watykańskiej bazyliki.

Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrują patriarchowie i arcybiskupi więksi katolickich Kościołów wschodnich. Są m. in.: patriarcha maronicki Bechara Boutros Rai z Bejrutu, patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako z Bagdadu, patriarcha melchicki Gregorios III Laham z Damaszku, patriarcha ormiański Nerses Bedros XIX Tarmouni z Bejrutu i arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. 

Uroczystość przebiega m. in. pod znakiem Syrii, gdzie od ponad dwóch lat toczy się wojna domowa i Filipin doświadczonych kataklizmem jaki spowodował tajfun Haiyan. Kolekta podczas Mszy św. będzie zbierana na rzecz ofiar tajfunu. 

Na zakończenie uroczystości papież ogłosi swoją pierwszą adhortację apostolską "Evangelii gaudium" - "Radość Ewangelii" . Jest ona podsumowaniem synodu na temat nowej ewangelizacji, który obradował w październiku ubiegłego roku.

Przez ostatnie 13 miesięcy ponad 8,5 mln katolików z całego świata pielgrzymowało do Rzymu z okazji Roku Wiary. Jego tematyka miała sprzyjać ożywieniu wiary, życia chrześcijańskiego i kościelnego zwłaszcza w kiedyś katolickich a teraz uległych sekularyzacji krajach zachodnich. Według zamierzeń Benedykta XVI, Rok Wiary miał być okazją do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa oraz zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Miał rozbudzić w wierzących dążenie do osobistego spotkania z Chrystusem oraz do wyznawania wiary w jej pełni, z ufnością i nadzieją. 

Nie bez znaczenia była data wybrana przez papieża na rozpoczęcie Roku Wiary. 11 października mijało bowiem 50 lat od inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II i 20 lat od publikacji posoborowego Katechizmu. W jego obchody wpisało się mocno XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej", które obradowało od 7 do 28 października 2012 r. w Watykanie. Na obchody Roku Wiary złożyło się szereg spotkań m.in. z seminarzystami, młodzieżą, ruchami kościelnymi i stowarzyszeniami, rodzinami oraz liturgii, pielgrzymek, kongresów, koncertów, wystaw. 

Po Roku św. Pawła (2008/2009) i Roku Kapłańskim (2009/2010) Rok Wiary był trzecią inicjatywą pontyfikatu Benedykta XVI (2005-2013), który zapoczątkował go 11. października 2011 r. i kontynuował później Franciszek.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook