Papież: sport musi wspierać ludzkie wartości

(fot. EPA/Maurizio Brambatti)

"Sport ma ważne znaczenie dla ludzkiego rozwoju i społecznych relacji" - przypomniał Franciszek podczas dzisiejszej audiencji dla przedstawicieli Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC) w Watykanie. "Sport stymuluje zdolność do wzniesienia się ponad siebie i przezwyciężania egoizmu, promuje zdolność do poświęceń, uczciwość, przyjaźni i szacunek dla zasad" - powiedział papież.


"Ważne jest, aby wszyscy, którzy są zaangażowani na różnych poziomach w sporcie, wspierali ludzkie i religijne wartości, które są podstawą sprawiedliwego i opiekuńczego społeczeństwa. Jest to możliwe, ponieważ język sportu jest językiem uniwersalnym, przekracza granice języka, rasy, religii i ideologii. Sport daje okazję do zbliżenia ludzi, wspiera dialog i otwartość. Jest bardzo cennym źródłem informacji" - podkreślił papież w przemówieniu do delegatów EOC przybyłych na swoje 43. walne zebranie do Rzymu.

 

"Jeśli sport jest oceniany wyłącznie w kryteriach ekonomicznych lub też jeśli chodzi w nim tylko o wygraną za wszelką cenę, to zawodnik jest redukowany do zwykłego towaru, w którym ważne jest tylko osiągnięcie zysku. Tak więc sportowcy są wciągnięci w mechanizm, od którego nie ma już ucieczki, prawdziwy sens ich działań jest stracony, stracona jest radość z gry, która zauroczyła ich jak dzieci i pozwalała im na wielkie ofiary, dopóki nie zostali mistrzami. Sport jest harmonią, ale jeśli staje się czystym polowaniem na pieniądze i sukces, wtedy ta harmonia się rozpada" - przestrzegał Franciszek.

 

Delegacji EOC przewodniczył Thomas Bach z Niemiec.

 

Było to trzecie spotkanie papieża z przedstawicielami sportu w ciągu ostatnich 24 godzin. Wczoraj Ojciec Święty spotkał się z prezesem Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej FIFA Josephem Blatterem i zespołami rugby Włoch i Argentyny, którzy przybyli na mecz sparingowy do Rzymu 23 listopada, z którego dochód będzie przeznaczony na cele dobroczynne.

 

 

Więcej»

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook