"To Kościół powinien dawać tego przykład"

Radio Watykańskie

"Kościół w służbie osób chorych w podeszłym wieku. Opieka". Tak brzmi tytuł międzynarodowej konferencji zorganizowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, która dobiegła końca w Watykanie.

 

Jej uczestnicy - wśród których obok ekspertów i badaczy takich schorzeń byli też sami chorzy - zgromadzili się dziś w Auli Pawła VI na refleksję i modlitwę. Na zakończenie spotkania przybył do nich Papież.


"Chciałbym dziś raz jeszcze powiedzieć, że osoby starsze miały zawsze ważną rolę w Kościele i mają ją nadal - powiedział Ojciec Święty. - A dziś jeszcze bardziej Kościół powinien dawać całemu społeczeństwu przykład, że mimo nieuniknionych dolegliwości, nieraz nawet poważnych, osoby te są zawsze ważne i, co więcej niezbędne. Niosą z sobą pamięć i mądrość życiową, aby przekazywać je innym, i pełnoprawnie uczestniczą w misji Kościoła. Przypomnijmy, że życie ludzkie zachowuje zawsze w oczach Bożych wartość, niezależnie od wszelkich koncepcji dyskryminujących".

 

Franciszek zwrócił uwagę, że przedłużenie w zeszłym stuleciu przeciętnej ludzkiego życia wiąże się ze wzrostem liczby cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Niejednokrotnie pociągają one za sobą ograniczenie zdolności poznawczych. Tym ludziom należy się właściwa opieka, a również bliskość ze strony rodziny. Trzeba uszanować ich godność, tymczasem nieraz otacza ich milczenie, które staje się torturą - zauważył Ojciec Święty. Przypomniał, że niezależnie od poważnych schorzeń ich umysły i serca nie przerywają dialogu i relacji z Bogiem.

 

"Na zakończenie chciałbym pozdrowić osoby starsze - dodał Papież. - Drodzy przyjaciele, nie jesteście tylko odbiorcami głoszenia ewangelicznego orędzia, ale jesteście także jego pełnoprawnymi głosicielami mocą waszego Chrztu. Codziennie możecie żyć jako świadkowie Pana w swych rodzinach, parafiach i innych środowiskach, w których bywacie, zaznajamiając z Chrystusem i Jego Ewangelią zwłaszcza najmłodszych. Pamiętajcie, że to dwoje starców rozpoznało Jezusa w świątyni, głosząc Go z radością i nadzieją. Zawierzam Was wszystkich opiece Matki Bożej i serdecznie dziękuję za wasze modlitwy".

 

 

Więcej»

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook