Papież: "Biskupstwo jest służbą, nie zaszczytem"

Biskupstwo jest służbą, a nie zaszczytem, biskup zaś musi bardziej służyć niż panować - przypomniał papież Franciszek, udzielając dziś sakry biskupiej ks. Fernando Vergezowi Alzadze. Liturgia, połączona z konsekracją, odbyła się po południu w Bazylice Watykańskiej.

 

Ojciec Święty zalecił nowemu biskupowi, by w swej posłudze był ojcem i bratem dla pracowników Watykanu, dbał o ich wzrost duchowy i tak jak Dobry Pasterz znał swe owce. Papież przypomniał także serdeczne przyjaźnie i więzi, łączące nowego biskupa z Argentyną.

Dzisiejsza uroczystość była jednym wystąpieniem publicznym Franciszka, który jest przeziębiony i w związku z tym Stolica Apostolska odwołała wszystkie zaplanowane wcześniej na ten dzień spotkania i audiencje papieskie.

Fernando Vérgez Alzaga urodził się 1 marca 1945 w Salamance. 25 grudnia 1965 złożył śluby wieczyste zw Zgromadzeniu Legionistów Chrystusa (LC) i 26 listopada 1969 przyjął w nim święcenia kapłańskie. Ma za sobą studia w zakresie filozofii i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz ukończył Szkołę Archiwistyki przy Tajnym Archiwum Watykańskim.

1 sierpnia 1972 rozpoczął służbę w Stolicy Apostolskiej w Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, skąd w kwietniu 1984 przeszedł do Papieskiej Rady ds. Świeckich. Na tym stanowisku zastała go w czerwcu 2004 papieska nominacja na szefa Biura Internetu Stolicy Apostolskiej a 10 stycznia 2008 Benedykt XVI mianował go dyrektorem Telekomunikacji Państwa Miasta Watykanu.

30 sierpnia br. Franciszek przeniósł go na stanowisko sekretarza Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu i 15 października wyniósł go do godności biskupa tytularnego.

 

 

 

Więcej»

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook