Ewangelizatorzy Paragwaju i papieski list

Radio Watykańskie
(fot. EPA/Claudio Peri)

Do licznych świętych, którzy poszli za wzorem Chrystusa Dobrego Pasterza, oddającego życie za owce, należą też trzej jezuiccy męczennicy z początku XVII wieku, ewangelizatorzy Paragwaju.

 

Dobiega właśnie końca peregrynacja ich relikwii, która objęła cały ten południowoamerykański kraj - pisze papież w liście do swojego specjalnego wysłannika na uroczystości jej zakończenia, które odbędą się w stołecznym Asunción w najbliższy piątek 15 listopada. Franciszek mianował nim byłego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Cláudio Hummesa OFM. Brazylijski purpurat, jak podkreśla, jest jego zaufanym przyjacielem i był wiernym współpracownikiem jego poprzedników.


Roch González de Santa Cruz był pierwszym świętym urodzonym w Paragwaju, zaś Alfons Rodríguez i Jan del Castillo przybyli tam z Hiszpanii, wiedzeni misyjną gorliwością - przypomina papież. Ci kapłani Towarzystwa Jezusowego głosili tubylczej ludności Chrystusowe zbawienie, tworząc tzw. redukcje. Były to osady zakładane przez jezuitów dla Indian w Paragwaju i kilku sąsiednich krajach, także w Brazylii.

 

Zapewniały one tubylcom nie tylko formację religijną, ale też wykształcenie i ludzkie warunki życia. Trzej wspomniani jezuici w 1628 r. przypieczętowali świadectwo wiary własną krwią, ponosząc śmierć męczeńską za poduszczeniem wrogiego im wodza-czarownika. Kanonizował ich dokładnie ćwierć wieku temu Jan Paweł II, odwiedzając Paragwaj. "Ja, który jeszcze bardziej odczuwam ich bliskość, pragnę ich obecnie uczcić i zachęcić do rozwijania ich kultu" - pisze Franciszek do kard. Hummesa. Zwraca uwagę, że kończąca się w Paragwaju peregrynacja zbiegła się nie tylko z rocznicą kanonizacji, ale też z Rokiem Wiary.

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook