Papież przyjął birmańską Noblistkę

(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO PRESS OFFICE)

Papież przyjął dzisiaj na audiencji birmańską polityk i laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Rozmowa w Pałacu Apostolskim trwała ok. 20 min. Jak na razie nie poinformowano o szczegółach rozmowy.


W 1991 roku Suu Kyi otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Działaczka na rzecz praw człowieka z krótkimi przerwami przebywała w areszcie domowym w Rangunie od 1989 roku. Wprawdzie Suu Kyi i jej partia NLD wygrały wolne wybory w 1992 roku, jednak generałowie nie uznali ich wyników. Dopiero po niemal 20 latach junta wojskowych wypuściła ją na wolność w listopadzie 2010 roku.

 

W kwietniu 2012 roku, w pierwszych wolnych wyborach od 1992 roku, Suu Kyi została wybrana do parlamentu. W czerwcu br. oświadczyła, że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w Birmie w 2015 roku.
Ponadto papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezesa Banku Światowego, Jim Yong Kima. Jak dotychczas nie poinformowano o szczegółach rozmów.

 

Franciszek wielokrotnie krytykował funkcjonowanie globalnego systemu finansowego, który prowadzi do bogacenia się państw uprzemysłowionych kosztem biednych krajów. Co raz wzywa do fundamentalnej reformy funkcjonowania międzynarodowych rynków finansowych.

 

Stojący od lipca 2012 r. na czele BŚ Kim ma 53 lata i jest obywatelem USA pochodzenia koreańskiego.

 

 

 

 

Dowiedz się, co kryje się pod pojęciami: chrześcijanie z muzeum, ekologia ludzka, fundamentalista, herezja, hipokryci, kopernikańska rewolucja, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, posłuszeństwo, radość poznania, świadectwo miłości, uwielbienie i pod wieloma innymi. Poznaj "Alfabet Franciszka".

 

Książka współtworzona przez użytkowników profilu Franciszek na Facebooku. Twarda oprawa, pięknie wydana, pierwsza książka z serii DEON.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook