Franciszek o tym, co Benedykt dał Kościołowi

Radio Watykańskie
(fot. CTV)

"Książki Benedykta XVI nie stanowią Magisterium w sensie ścisłym, nie są też studium akademickim. Złożył on Kościołowi i wszystkim ludziom dar z tego, co ma najcenniejsze: znajomość Jezusa - owoc wielu lat studiów, modlitwy, konfrontacji teologicznej i udostępnił ją w formie najbardziej przystępnej" - stwierdził papież Franciszek podczas uroczystości przyznania Nagrody Ratzingera nazywanej też "teologicznym Noblem".

 

Jej tegorocznymi laureatami są anglikański pastor i egzegeta Richard Burridge oraz edytor dzieł zebranych Josepha Ratzingera, świecki teolog Christian Schaller z Ratyzbony w Niemczech.

Papież Franciszek przypomniał, że kiedy wyszedł pierwszy tom dzieła o Jezusie z Nazaretu, niektórzy mówili, że papież nie powinien pisać książek teologicznych, ale encykliki. Zaznaczył, że z pewnością Benedykt XVI zdawał sobie sprawę z tego problemu, ale jak zawsze, poszedł za głosem Boga, przemawiającego do jego sumienia. "Książki Benedykta XVI nie stanowią Magisterium w sensie ścisłym, nie są też studium akademickim. Złożył on Kościołowi i wszystkim ludziom dar z tego, co ma najcenniejsze: znajomość Jezusa - owoc wielu lat studiów, modlitwy, konfrontacji teologicznej i udostępnił ją w formie najbardziej przystępnej"- powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślił, iż książki jego poprzednika o Jezusie z Nazaretu dopomogły wielu ludziom w umocnieniu i pogłębieniu ich wiary, a niektórym pozwoliły po raz pierwszy w sposób dojrzały przybliżyć się do Chrystusa, łącząc wymogi racjonalności z poszukiwaniem oblicza Boga. Jednocześnie dzieło Benedykta XVI pobudziło nową serię badań na Ewangeliami między historią a chrystologią. Wskazał, że w tym kontekście należy umieścić również kończące się właśnie sympozjum zorganizowane przez watykańską Fundację Ratzingera oraz konferencję Papieskich Uniwersytetów Rzymskich.

Ojciec Święty pogratulował tegorocznym laureatom, angielskiemu duchownemu i bibliście Richardowi Burridge'owi oraz niemieckiemu teologowi świeckiemu, Christianowi Schallerowi.

Dziekan londyńskiego King’s College, prof. Richard Burridge wsławił się porównawczą analizą Ewangelii i grecko-rzymskich biografii. Ukazał nierozerwalny związek między Ewangelią i osobą Jezusa Chrystusa. Zajmował się również antropologią biblijną i lekturą symboliczną Pisma Świętego.

Z kolei Christian Schaller jest zastępcą dyrektora Instytutu Benedykta XVI w Ratyzbonie. Wcześniej był na uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium asystentem ks. prof. Gerharda Müllera, obecnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Został on uhonorowany za zasługi w przygotowaniu Opera Omnia Josepha Ratzingera.

Nagroda w wysokości 50 tysięcy euro została przyznana po raz pierwszy w czerwcu 2011 roku. Jej laureatów typuje założona w 2010 roku Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI.

Uroczystość wręczenia nagrody poprzedziło międzynarodowe sympozjum pod hasłem: "Ewangelie: historia i chrystologia, dociekania Josepha Ratzingera", zorganizowane od 24 października przez watykańską Fundację Ratzingera oraz konferencję Papieskich Uniwersytetów Rzymskich. Pierwsze dwa dni sympozjum odbywało się na Uniwersytecie Laterańskim, zaś 26 października w Auli Nowej Synodalnej w Watykanie.

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się, co kryje się pod pojęciami: chrześcijanie z muzeum, ekologia ludzka, fundamentalista, herezja, hipokryci, kopernikańska rewolucja, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, posłuszeństwo, radość poznania, świadectwo miłości, uwielbienie i pod wieloma innymi. Poznaj "Alfabet Franciszka".

 

Książka współtworzona przez użytkowników profilu Franciszek na Facebooku. Twarda oprawa, pięknie wydana, pierwsza książka z serii DEON.pl.

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~sacdjo 18:15:41 | 2013-10-26
Towarzystwo wzajemnej adoracji.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook