Papież: Nie każcie księdzu czekać na audiencję

Radio Watykańskie
(fot. EPA/ETTORE FERRAR)

Kochajcie w pierwszym rzędzie waszych kapłanów i diakonów. Oni są waszymi współpracownikami, najbliższymi z najbliższych. Nigdy nie każcie czekać kapłanowi na audiencję, reagujcie natychmiast. Bądźcie blisko nich - mówił Franciszek na popołudniowej Mszy w Bazylice Watykańskiej.

 

Udzielił na niej konsekracji biskupiej dwóm watykańskim dyplomatom: przyszłemu nuncjuszowi w Ghanie ks. Jean-Marie Speichowi oraz nowemu przewodniczącemu Papieskiej Akademii Kościelnej, ks. Giampiero Gloderowi.

 

Papież nie wygłosił własnej homilii, lecz odczytał homilię rytualną, należącą do obrzędów sakramentu i wyjaśniającą jego sens. W kilku miejscach Franciszek dodał kilka słów od siebie. Obok cytowanej na wstępie zachęty do bliskości z kapłanami, Franciszek zwrócił też szczególną uwagę na potrzebę modlitwy.

 

- Przypomnijcie sobie pierwszy konflikt w Kościele Jerozolimskim, kiedy biskupi mieli tak dużo pracy z troską o wdowy i sieroty, że postanowili mianować diakonów - mówił Franciszek. - Dlaczego to uczynili? By modlić się i głosić Słowo. Biskup, który się nie modli, jest biskupem tylko połowicznie. A jeśli się nie modli, staje się człowiekiem światowym.
 

 

 

 

Dowiedz się, co kryje się pod pojęciami: chrześcijanie z muzeum, ekologia ludzka, fundamentalista, herezja, hipokryci, kopernikańska rewolucja, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, posłuszeństwo, radość poznania, świadectwo miłości, uwielbienie i pod wieloma innymi. Poznaj "Alfabet Franciszka".

 

Książka współtworzona przez użytkowników profilu Franciszek na Facebooku. Twarda oprawa, pięknie wydana, pierwsza książka z serii DEON.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ratownik 21:18:16 | 2013-10-25
Bo konserkracja jest święceniem, a rektorowanie tylko funkcją. Funkcja się może zmienić, biskupem zostanie na zawsze.
Poza tym Jest to mądrość papieża, że przemawiając do dwóch naucza tysiące...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M 08:48:51 | 2013-10-25
Po co takie teksty do nuncjusza? Jeden z nich będzie rektorem jednostki naukowej, a drugi przedstawicielem dyplomatycznym. Takie słowa można wygłaszać do pasterzy diecezji, a nie do urzędników.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook