Papież odsunął od pracy bpa Tebartz-van Elsta

(fot. EPA/Arne Dedert)

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka dotychczasowy dziekan dekanatu Wiesbaden ks. Wolfgang Rösch został wikariuszem generalnym diecezji Limburg. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Franza Josefa Kaspara.

 

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ks. Rösch w czasie nieobecności biskupa będzie kierował diecezją. Bp Tebartz-van-Elst pozostaje nadal na swoim urzędzie i został przez papieża urlopowany na czas nieokreślony.


W komunikacie czytamy, że Ojciec Święty został w pełni i obiektywnie poinformowany o sytuacji w diecezji Limburg. "W diecezji doszło do sytuacji, w której biskup Franz-Peter Tebartz van Elst, nie może w chwili obecnej wykonywać swojej biskupiej posługi" - stwierdza komunikat.

 

Przypomina się w nim, że we wrześniu br. "braterską wizytę" w Niemczech złożył w tej sprawie kard. Giovanni Lajolo. Po niej Konferencja Episkopatu Niemiec ustanowiła na mocy umowy pomiędzy biskupem i kapitułą diecezjalną Limburga komisję do przeprowadzenia szczegółowego badania odnośnie budowy siedziby biskupa.

 

"W oczekiwaniu na wyniki wspomnianej kontroli i związanej z nim upewnieniem się co do odpowiedzialności w tym zakresie, Stolica Apostolska uważa za wskazane, aby bp Franz-Peter van Elst Tebartz na ten czas pozostawał poza diecezją" - napisano w komunikacie. Dlatego zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej ks. Wolfgang Rösch zostaje od dzisiaj mianowany wikariuszem generalnym dla diecezji Limburg i będzie nią zarządzać w czasie nieobecności biskupa diecezjalnego w ramach uprawnień związanych z tym urzędem.

 

Bp Franz-Peter Tebartz-van Elst rozmawiał osobiście z papieżem Franciszkiem w poniedziałek 21 października.

 

Biskup Tebartz-van Elst, który od 2008 r. kieruje diecezją Limburg, od wielu miesięcy jest obiektem krytyki. Wybuchła ona po informacji o zbyt wysokich kosztach nowej siedziby biskupa (co najmniej 31 mln euro). Koszty te - m.in. z powodu surowych przepisów dotyczących obiektów znajdujących się na liście zabytków - okazały się trzykrotnie wyższe od wstępnie planowanych. Biskupowi zarzuca się, że rozrzutnie wydawał pieniądze przy budowie swojej rezydencji oraz nowego centrum diecezjalnego, jak również, że prowadzi swoją diecezję w sposób autorytarny i despotyczny.

 

Ponad 4400 wiernych podpisało list protestacyjny, apelując do biskupa o zmianę stylu, w jakim prowadzi diecezję. W tym samym czasie pięć tysięcy wiernych wsparło go w osobnym liście, zapewniając o swojej modlitwie. Długie milczenie ordynariusza doprowadziło do wielu spekulacji medialnych, a nawet podziału w samym episkopacie.

 

 

 

 

Dowiedz się, co kryje się pod pojęciami: chrześcijanie z muzeum, ekologia ludzka, fundamentalista, herezja, hipokryci, kopernikańska rewolucja, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, posłuszeństwo, radość poznania, świadectwo miłości, uwielbienie i pod wieloma innymi. Poznaj "Alfabet Franciszka".

 

Książka współtworzona przez użytkowników profilu Franciszek na Facebooku. Twarda oprawa, pięknie wydana, pierwsza książka z serii DEON.pl.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~mkdwzex 23:26:24 | 2013-10-25
Do:
~mkdwzex

A tego, że biskup chyba... pomylił powołanie, nie widzisz?
Po prostu gorszy wiernych, niewierzących też, a i sam siebie wiedzie na zatracenie. Jeśli nie odpowiada Ci Kościół, jakiego pragnie Franciszek to też odejdź na urlop, aby przemyśleć swoje życie. Przyda się. 

...

Oczywiście. Tylko oskarżenia i wyrzucanie z Kościoła. Jeśli chodzi o bpa van Elsta, to twierdzę, że lepszy biskup, który trwoni pieniądze, niż taki, co jawnie głosi herezje.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Karol 00:07:22 | 2013-10-24
Do:
~mkdwzex

A tego, że biskup chyba... pomylił powołanie, nie widzisz?
Po prostu gorszy wiernych, niewierzących też, a i sam siebie wiedzie na zatracenie. Jeśli nie odpowiada Ci Kościół, jakiego pragnie Franciszek to też odejdź na urlop, aby przemyśleć swoje życie. Przyda się. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mkdwzex 20:31:44 | 2013-10-23
No i dopieli swego. Gorszyciel Zollitsch musi być wniebowzięty.
Najpierw odwołali kard. Groera, potem wzięli się za bpów Mixę, Krenna a teraz van Elsta.
http://eponymousflower.blogspot.com/2013/10/the-silk-thread-from-freiburg.html
http://eponymousflower.blogspot.com/2013/10/bishop-tebartz-van-elst-flies-to-rome.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan Maria 19:51:46 | 2013-10-23
Ciekawostka z życia chrześcijanina :)
Ta wiadomość, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności, pasuje do dzisiejszego czytania:
(Łk 12,39-48)
Jezus powiedział do swoich uczniów: To rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie złodziej ma przyjść, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie. Wtedy Piotr zapytał: Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich? Pan odpowiedział: Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby na czas wydzielił jej żywność? Szczęśliwy ten sługa, którego pan powróciwszy zastanie przy tej czynności. Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli sługa ów powie sobie w duszy: Mój pan ociąga się z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; każe go ćwiartować i z niewiernymi wyznaczy mu miejsce. Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~John 17:22:33 | 2013-10-23
Mógłby też odwołać bp Stefana Regmunta bo fałszywy z niego kapłan

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Izabella 16:03:56 | 2013-10-23
Ogromnie cieszy konsekwencja Papieża i niepodejmowanie decyzji pochopnych, lecz przemyślane. Niestety martwi, jak widać z internetowych polsko-niemieckich blogów, wsparcie dla biskupa udzielane przez niektórych Polaków w jego diecezji, oficjalnie w rozmaitych postach dyskredytujących posługę i osobę Papieża Franciszka od chwili jego wyboru... takie to wszystko jest logiczne. Kto jest przeciw temu Papieżowi - błądzi na różne sposoby, nawet wsparciem dla zasady kogoś niegodnego urzędu biskupa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anakin 16:00:58 | 2013-10-23
Ciekawe czy się odwoła bp Tebartz odowła i będzie sie upierac, że do czasu ustaosunkowania sie do wszystkich jego odwołań może zostać na stanowisku.

A swoją drogą ciekawe, że wiakriuszem jest ksiądz a nie biskup pomocniczy lub kanclerz.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook