Odezwij się, a powiem ci, kim jesteś

Życie Duchowe
Dariusz Kowalczyk SJ / Życie Duchowe
Wtorek, 24 stycznia 2012, godz. 07:17
Co jest na tyle charakterystyczne dla duchowości ignacjańskiej, że stanowi jej wyróżnik? Tym, co ją wyróżnia, są środki pozwalające czerpać z bogactwa Objawienia, a przede wszystkim słowa opisujące właściwą drogę ku Bogu Ojcu. Popatrzmy zatem na duchowość Ćwiczeń w perspektywie charakterystycznych dla niej słów.
więcej

Miłość Boga i autentyczna miłość siebie

Życie Duchowe
Peter G. van Breemen SJ
Niedziela, 25 grudnia 2011, godz. 06:00
Fundament Ćwiczeń ukazuje źródło podstawowej wartości każdego ludzkiego życia: Człowiek został stworzony... To pełne rozumienie aktu stworzenia oraz wszystkich konsekwencji wypływających z niego może człowiekowi odsłonić prawdziwe źródło wartości i sensu życia oraz uczyć go prawdziwej miłości siebie.
więcej

Kontemplacje tajemnic męki i śmierci Jezusa

Życie Duchowe
Stanisław Biel SJ
Sobota, 5 listopada 2011, godz. 09:00
Trzeci tydzień Ćwiczeń duchownych poświęcony jest kontemplacjom tajemnic męki i śmierci Jezusa, począwszy od Ostatniej Wieczerzy, a skończywszy na złożeniu Ciała Jezusa w grobie (por. Ćd 190-209; 289-298). Kontemplacje te dla odprawiających rekolekcje z jednej strony są łatwe, z drugiej wiążą się jednak z pewnymi trudnościami.
więcej

Czas uzdrowienia

Życie Duchowe
Życie Duchowe
Piątek, 28 października 2011, godz. 09:00
Odprawiając trzydziestodniowe Ćwiczenia, zobaczyłam, że tak naprawdę nie uleczyłam raniących doświadczeń, że wszystkie one gdzieś tam nadal tkwią zduszone na dnie mojego serca. Rekolekcje stały się więc tym razem także czasem uzdrowienia.
więcej

Dwa sztandary i kuszenie na pustyni

Życie Duchowe
Tadeusz Hajduk SJ
Sobota, 15 października 2011, godz. 08:00
W czasie rekolekcji drugiego tygodnia św. Ignacy Loyola proponuje w czwartym dniu rozważanie o dwóch sztandarach (por. Ćd 136-148), które należy zrobić dwukrotnie i dwukrotnie powtórzyć. Szóstego dnia natomiast rekolektanci winni dwukrotnie kontemplować scenę wyjścia Jezusa na pustynię (por. Ćd 161, 274), a następnie kontemplację tę dwukrotnie powtórzyć, robiąc na koniec zastosowanie zmysłów. W sumie św. Ignacy Loyola zaleca, by poświęcić tej kontemplacji pięć godzin modlitwy.
więcej

Św. Faustyna Kowalska i duchowość jezuicka

Życie Duchowe
Harvey Egan SJ / Paweł Witon SJ
Piątek, 14 października 2011, godz. 07:17
Czytając Dzienniczek s. Faustyny, znalazłem w jej duchowości i mistyce kilka punktów wspólnych z duchowością i mistyką św. Ignacego.
więcej

Boska bezstronność - przeciw obojętności

Życie Duchowe
Jacek Bolewski SJ
Środa, 12 października 2011, godz. 07:17
Gdy czytamy rozważania na temat ignacjańskiej obojętności, natrafiamy na ogół najpierw na wyjaśnienia, że pojęcie to może być mylące, skoro "potocznie kojarzy się raczej z bierną i chłodną postawą, z brakiem zaangażowania i entuzjazmu czy z minimalizmem".
więcej

Psychologia Ćwiczeń duchownych - rozważanie

Życie Duchowe
Ryszard Stocki
Piątek, 7 października 2011, godz. 07:17
W jaki sposób Bóg ingeruje w człowieka w trakcie odbywania rekolekcji ignacjańskich? Czy możliwe jest bezpośrednie przeniesienie bodźców pochodzących od Boga do naszego systemu poznawczego?
więcej

Ćwiczenia św. Ignacego Loyoli szkołą uczuć

Życie Duchowe
Tomasz Oleniacz SJ
Czwartek, 6 października 2011, godz. 07:17
Rekolekcje ignacjańskie oparte na książeczce Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli zawsze budziły wiele emocji. Metoda ćwiczeń rekolekcyjnych Ojca Ignacego od samego początku miała swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ci ostatni wśród wielu zarzutów podkreślali między innymi zbyt mocny woluntaryzm, do jakiego nakłania św. Ignacy w budowaniu przez człowieka relacji z Bogiem.
więcej

Dar trzydziestodniowych rekolekcji

Życie Duchowe
Życie Duchowe
Czwartek, 29 września 2011, godz. 10:38
Jubileusz dwudziestu pięciu lat ślubów zakonnych był dla mnie dużym przynagleniem, by zatrzymać się i w Bożej obecności spojrzeć na przebytą drogę życia zakonnego.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook