O drodze prowadzącej do Boga

Życie Duchowe
Anna Wojciechowska
Środa, 25 września 2013, godz. 07:17
Droga do Boga do łatwych nie należy. Istnieje jednak taka trasa i taki sposób wędrówki, które pomagają radzić sobie z trudnościami i rozwiązywać przynajmniej niektóre problemy.
więcej

Główne źródła Ćwiczeń duchownych

Życie Duchowe
Jan Ożóg SJ
Poniedziałek, 23 września 2013, godz. 06:03
20 maja 1521 roku Iñigo z Loyoli został ranny w czasie obrony twierdzy w Pampelunie. Poddany bolesnej rekonwalescencji leżał na zamku w Loyoli. A ponieważ się nudził, zaczął czytać "Życie Chrystusa" opisane przez kartuza Ludolfa z Saksonii i "Złotą legendę" Jakuba de Voragine. I stało się to, co często się dzieje z grzesznikami, jeżeli Zbawiciel chce ich zmienić w apostołów, jeżeli chce, by się tylko Jemu samemu oddali i gorliwemu szerzeniu Ewangelii.
więcej

Wszystko na ziemi jest dla człowieka

Życie Duchowe
Wacław Królikowski SJ
Środa, 17 lipca 2013, godz. 11:14
Fundament Ćwiczeń podkreśla radykalne odniesienie człowieka do Boga Stwórcy. Jednak cała refleksja rekolekcyjna zaczyna się od człowieka, który zadaje sobie podstawowe pytania: Kim jestem? Skąd pochodzę? Jaki jest sens i cel mojego istnienia? Ku czemu zmierzam?
więcej

O leczącej więzi

Życie Duchowe
Danuta Prokulska-Balcerzak
Czwartek, 6 czerwca 2013, godz. 10:26
Św. Ignacy Loyola - autor Ćwiczeń duchownych - miał ponadprzeciętną intuicję dotyczącą ludzkiej psychiki, którą psychologia jako nauka zaczęła opisywać prawie trzysta lat później.
więcej

Psychologia rekolekcyjnego milczenia

Czesław Kozłowski SJ
Wtorek, 14 maja 2013, godz. 08:47
Gdy mówimy o milczeniu rekolekcyjnym, rozumiemy je szerzej niż tylko wstrzymanie się od rozmów. Jest to cała atmosfera, którą się stwarza i od której tak wiele zależy.
więcej

Poznać, kochać i naśladować Jezusa

Józef Augustyn SJ
Poniedziałek, 6 maja 2013, godz. 07:17
Centralnym doświadczeniem w Ćwiczeniach duchownych św. Ignacego Loyoli jest ewangeliczna kontemplacja Jezusa. Cały program Ćwiczeń prowadzi do wewnętrznego doświadczenia Chrystusa.
więcej

Ćwiczenia duchowne w życiu kapłana

Ks. Jacek Kołak
Poniedziałek, 17 grudnia 2012, godz. 15:07
Z Ćwiczeniami duchownymi św. Ignacego Loyoli zetknąłem się w wieku osiemnastu lat, gdy uczestniczyłem w rekolekcjach prowadzonych przez ośrodek Odnowy w Duchu Świętym. Było to moje pierwsze spotkanie z propozycjami wybranymi spośród tych, które pozostawił całemu Kościołowi św. Ignacy Loyola.
więcej

Sentencje św. Ignacego

Dariusz Michalski SJ
Poniedziałek, 23 lipca 2012, godz. 14:35
Św. Ignacy Loyola jest znany głównie jako autor Rekolekcji Ignacjańskich zwanych Ćwiczeniami duchowymi. Jednak niewiele osób wie, że jest również autorem tzw. sentencji czyli krótkich sformułowań mądrościowych.
więcej

Wędrówka z Bogiem miłującym

Życie Duchowe
Życie Duchowe
Czwartek, 14 czerwca 2012, godz. 13:26
Czas trzydziestodniowych rekolekcji ignacjańskich był czasem wielkiej przygody z Bogiem. To On zapraszał mnie do wspólnej wędrówki po ścieżkach nie tak znowu łatwych. Droga ta bowiem prowadziła niejako przez pustynię i wiązała się z przeżyciami, jakie stały się udziałem Izraelitów idących za Mojżeszem do ziemi obiecanej. Ciążył bagaż wcześniejszych doświadczeń, tych z dzieciństwa i z czasów późniejszych. We wszystkim tym Bóg był jednak obecny i często, zwłaszcza w trudnych momentach, powtarzał: "Nie zapomnę o tobie".
więcej

Boża miłość i bezstronność - rozważanie

Życie Duchowe
Jacek Bolewski SJ
Poniedziałek, 21 maja 2012, godz. 12:37
Jeśli ludzkie działanie ma coraz pełniej otwierać się na Bożą miłość, konieczne jest, aby mocą tej miłości przeciwstawiać się temu wszystkiemu, co w naszym wnętrzu jej się opiera. Wymaga to dwojakiego wysiłku: z jednej strony - poddawania się działającej w nas Bożej miłości, z drugiej - opierania się nieuporządkowaniu, które wciąż usiłuje nas odwrócić od oddania siebie Bogu.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook