Poznanie ludzkich uczuć

Życie Duchowe
Andrzej Sarnacki SJ
Wtorek, 21 stycznia 2014, godz. 07:17
Lista uczuć, ich przejawów i wpływu na zachowanie jest z pewnością długa. Zamiarem tego artykułu nie jest ich kategoryzacja, ale zwrócenie uwagi na zasadnicze elementy, które charakteryzują świat uczuć i które muszą być brane pod uwagę na duchowej drodze rekolekcji ignacjańskich.
więcej

Tajemnica bezstronności Jezusa

Życie Duchowe
Jacek Bolewski SJ
Poniedziałek, 6 stycznia 2014, godz. 12:41
Czy Jezus był obojętny? Pytanie budzi zdumienie, sprawia wrażenie pozbawionego sensu...
więcej

Trzydzieści dni przed Panem

Życie Duchowe
Życie Duchowe / Ks. Sebastian Wyrzykowski
Niedziela, 8 grudnia 2013, godz. 12:24
Podczas jednej z rozmów z kierownikiem duchowym powiedziałem, że gdybym miał wyjechać z rekolekcji po czterech dniach, byłbym już całkowicie usatysfakcjonowany. Pan Bóg na tym jednak nie poprzestał. Wciąż dawał więcej i więcej…
więcej

"Vita Christi" Ludolfa z Saksonii

Życie Duchowe
Życie Duchowe / Jan Ożóg SJ
Czwartek, 5 grudnia 2013, godz. 12:02
"Vita Christi" Ludolfa z Saksonii jest dziełem trudnym także dla współczesnego czytelnika. Nie ze względu na łacinę, w której zostało napisane, ale ze względu na swój głęboko teologiczny charakter. To rozmyślanie nad życiem Chrystusa w postaci szczegółowego komentarza do Ewangelii.
więcej

Kierownictwo duchowe i modlitwa

Życie Duchowe
Maurice Giuliani SJ
Sobota, 16 listopada 2013, godz. 07:17
Kierownik duchowy, aby pomagać osobie w postępie w życiu duchowym, musi zwracać szczególną uwagę na sposób działania w niej łaski Bożej.
więcej

Życie duchowe jest pielgrzymowaniem

Życie Duchowe
David L. Fleming SJ / Życie Duchowe
Sobota, 28 września 2013, godz. 09:09
Św. Ignacy Loyola nazywa siebie Pielgrzymem. Był nim najpierw dosłownie. Kiedy zdecydował się, że poświęci swoje życie Bogu, wybrał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jednak Ignacy patrzył na całe swoje życie jak na pielgrzymkę, rozumianą w szerokim sensie.
więcej

Droga Ćwiczeń duchownych

Życie Duchowe
Jan Ożóg SJ / Życie Duchowe
Środa, 25 września 2013, godz. 12:01
Ojciec Ludwik de la Palma, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku hiszpański jezuita, w swoim dziele zatytułowanym "Sposób duchownego wędrowania i krótkie jego wyjaśnienie", wydanym po raz pierwszy w 1629 roku, pisał, że św. Ignacy Loyola chętnie porównywał "Ćwiczenia duchowne" do drogi i wędrówki.
więcej

Modlitwa jest rozmową

Życie Duchowe
David L. Fleming SJ / Życie Duchowe
Środa, 25 września 2013, godz. 11:30
Dla Ignacego zwykłe hiszpańskie słowo conversar staje się kluczem do opisania relacji z Bogiem i naszej służby innym. Conversar oznacza zarówno "radzić sobie z", "wchodzić w interakcję z", jak i "rozmawiać". Conversar po prostu streszcza ignacjańskie podejście do modlitwy i posługi.
więcej

O drodze prowadzącej do Boga

Życie Duchowe
Anna Wojciechowska
Środa, 25 września 2013, godz. 07:17
Droga do Boga do łatwych nie należy. Istnieje jednak taka trasa i taki sposób wędrówki, które pomagają radzić sobie z trudnościami i rozwiązywać przynajmniej niektóre problemy.
więcej

Główne źródła Ćwiczeń duchownych

Życie Duchowe
Jan Ożóg SJ
Poniedziałek, 23 września 2013, godz. 06:03
20 maja 1521 roku Iñigo z Loyoli został ranny w czasie obrony twierdzy w Pampelunie. Poddany bolesnej rekonwalescencji leżał na zamku w Loyoli. A ponieważ się nudził, zaczął czytać "Życie Chrystusa" opisane przez kartuza Ludolfa z Saksonii i "Złotą legendę" Jakuba de Voragine. I stało się to, co często się dzieje z grzesznikami, jeżeli Zbawiciel chce ich zmienić w apostołów, jeżeli chce, by się tylko Jemu samemu oddali i gorliwemu szerzeniu Ewangelii.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook