Rekolekcyjny dziennik duszy

Życie Duchowe
Władysław Gurgacz SJ / Życie Duchowe
Czwartek, 25 września 2014, godz. 13:44
Jezu, dodaj sił, bym nie upadł pod brzemieniem krzyża. A raczej - nie, zuchwale proszę, dopomóż mi szybko powstać z upadku i za Twoim przykładem podążać na Golgotę. Czy daleko jeszcze kres udręczeń. Jezu najdroższy, cierpię bez wielkoduszności i to mnie boli. Ale jeśli chcesz, bym pił gorycz cierpienia bez domieszki Twej pociechy, zgadzam się z Twą Najświętszą wolą.
więcej

Ćwiczenia duchowne porządkujące życie

Życie Duchowe
Życie Duchowe / Jan Ożóg SJ
Środa, 25 czerwca 2014, godz. 08:32
Celem "Ćwiczeń duchownych" św. Ignacego Loyoli jest "zdecydowanie się" na odniesienie zwycięstwa nad sobą samym i uporządkowanie własnego życia. Takie uporządkowanie nie może być jednak celem samym w sobie. Rekolektant już na samym początku "Ćwiczeń" musi wiedzieć, po co podejmuje tę trudną walkę.
więcej

Modlitwa w Ćwiczeniach duchownych

Życie Duchowe
Dariusz Michalski SJ
Czwartek, 12 czerwca 2014, godz. 07:13
Osoby przyjeżdżające do jezuickich domów rekolekcyjnych z zamiarem odbycia Ćwiczeń duchownych mają różne oczekiwania związane z rekolekcjami. Po pierwsze, poprzez pogłębioną i przedłużoną modlitwę osobistą pragną zbliżyć się do Boga. Po drugie, chcą uporządkować swoje życie.
więcej

Ubóstwo duchowe i wewnętrzna wolność

Życie Duchowe
Krzysztof Osuch SJ
Wtorek, 13 maja 2014, godz. 11:35
Refleksja nad duchowym ubóstwem oraz związaną z nim wewnętrzną wolnością to zagadnienia fundamentalne w prowadzeniu pogłębionego życia duchowego. Szukając drogi do ich uzyskania, warto odwołać się do Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli, ponieważ stanowią one bardzo osobistą, a zarazem uniwersalną metodę zdobywania wewnętrznej wolności.
więcej

Duchowe złudzenia

Życie Duchowe
Manuel Ruiz Jurado SJ
Wtorek, 29 kwietnia 2014, godz. 09:13
Przez "złudzenie" rozumiemy pomyłkę lub też niedostrzeżony błąd, który posiada jednak swoje źródło w pragnieniach czy też upodobaniach, co sprawia, że osoba, nawet bez złej woli, uważa za rzeczywistość to, co jest tylko wymysłem, albo nadaje rzeczywistości takie znaczenie, jakiego ona nie posiada.
więcej

Trudności w kontemplacji ignacjańskiej

Życie Duchowe
Jacek Poznański SJ
Wtorek, 8 kwietnia 2014, godz. 06:44
Poszczególne elementy i struktura ignacjańskiej kontemplacji zostały tak zaplanowane, by modlitwa dotykała całego człowieka i wszystkich wymiarów jego życia. Już sam przebieg modlitwy może człowiekowi coś o nim powiedzieć. Wymowne są jednak zwłaszcza pojawiające się na modlitwie trudności. Modlitwa pozwala określić naturę owych problemów. Warto więc zastanowić się nad pytaniem, w jaki sposób samo praktykowanie tej formy modlitwy może pomóc modlącemu się rozpoznać albo lepiej - zdiagnozować nieuporządkowanie w różnych sferach jego życia.
więcej

Naśladować Jezusa w znoszeniu krzywd

Życie Duchowe
Stanisław Biel SJ / Życie Duchowe
Piątek, 21 marca 2014, godz. 09:23
W czasie modlitwy powiedzmy Jezusowi o naszych ranach i złóżmy je w Jego przebitym Sercu. Wyraźmy również gotowość podjęcia trudu i krzyża z miłości do Niego i naśladowania Go w całym życiu. W ten sposób staniemy się prawdziwymi świadkami Jego miłości i miłosierdzia.
więcej

Rzecz o skrupułach

Dariusz Michalski SJ
Piątek, 14 marca 2014, godz. 13:57
Częstą trudnością osób poszukujących wsparcia duchowego jest problem skrupułów. Pierwszym odczuciem, którego doświadczam w spotkaniu z takimi osobami jest współczucie. Najczęściej są to bowiem osoby, które same sobie zadają ból i cierpienie. Czym jest zjawisko skrupułów, które potrafi unieszczęśliwić czasem na całe życie?
więcej

Łzy w modlitwie

Życie Duchowe
S. Geneviève Perret
Niedziela, 23 lutego 2014, godz. 13:15
W trakcie rekolekcji ignacjańskich, przy komentowaniu reguł o rozeznawaniu duchów, często unika się wyjaśnień, na czym polega pocieszenie przez łzy, o którym mówią Ćwiczenia. Kiedy zaś porusza się ten temat, mówi się raczej o "pocieszeniu bolesnym". Poza tym łzy są krępujące. Wielu uważa je za coś podejrzanego. Wreszcie nie bez znaczenia jest to, że nie każdy dający Ćwiczenia chętnie znosi płacz rekolektantów. Wszystko to sprawia, że w modlitwie nie przyznaje się należytego miejsca łzom, które św. Ignacy Loyola traktuje jako przejaw pocieszenia.
więcej

Ignacjańskie reguły o skrupułach

Życie Duchowe
Życie Duchowe / Tomasz Oleniacz SJ
Niedziela, 23 lutego 2014, godz. 07:50
Książeczka Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli to swoistego rodzaju skarbnica wiedzy. Na niewielu stronach została zawarta mądrość, która od ponad czterystu lat służy pomocą na drodze człowieka do Boga.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook