Rozeznawanie duchów u Orygenesa

Życie Duchowe
Henryk Pietras SJ
Wtorek, 22 grudnia 2009, godz. 08:22
Rozeznawanie czy też rozróżnianie duchów, choć być może najbardziej znane aktualnie w formie wypracowanej przez św. Ignacego Loyolę w Ćwiczeniach duchownych, jest obecne w literaturze chrześcijańskiej wszystkich epok. Bardzo dużo uwagi działaniom duchów na człowieka poświęcił Orygenes.
więcej

Miłość i służba

Życie Duchowe
"Życie Duchowe" Zima 2009
Poniedziałek, 23 listopada 2009, godz. 08:33
"Dla mnie kluczem do zrozumienia i przeżywania tajemnicy miłości stały się Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli. Ojciec Ignacy ćwicząc, inicjuje, wtajemnicza i w ten sposób odkrywa w ludziach drogi miłości, wieńcząc je Kontemplacją pomocną do uzyskania miłości". O miłości i służbie z o. Stanisławem Pomykałą, polskim jezuitą pracującym w Nowosybirsku, rozmawia Józef Augustyn SJ
więcej

Ćwiczenia duchowne i psychoterapia

Życie Duchowe
Franz Meures SJ
Czwartek, 19 listopada 2009, godz. 14:35
Udzielając rekolekcji według Ćwiczeń duchownych, można spotkać rekolektantów z psychicznymi zaburzeniami o różnym stopniu natężenia. Osoby cierpiące z powodu tego typu zaburzeń nierzadko zgłaszają się na rekolekcje.
więcej

Zapis duchowej przygody

Życie Duchowe
Paweł Szpyrka SJ
Czwartek, 12 listopada 2009, godz. 14:48
Pod koniec życia pewien kulawy i małomówny Bask przymuszony został do opowiedzenia historii swojego życia. Skrzętnie spisana przez jego sekretarza relacja, znana jako Opowieść Pielgrzyma, nie należy do pereł światowej literatury.
więcej

Ignacy Loyola i Jan od Krzyża

Życie Duchowe
Pierre Gervais SJ
Czwartek, 5 listopada 2009, godz. 13:49
Pięćdziesiąt lat dzieli Ignacego Loyolę i Jana od Krzyża. Tak bliscy w czasie i poprzez fakt pełnienia kierownictwa duchowego, zdają się jednak przynależeć do odrębnych światów.
więcej

Ćwiczenia duchowne dzisiaj

Życie Duchowe
Joseph A. Tetlow SJ / "Życie Duchowe"
Piątek, 30 października 2009, godz. 14:16
W 1922 roku papież Pius XI nazwał św. Ignacego z Loyoli patronem wszystkich rodzajów rekolekcji w Kościele. Uczynił tak, ponieważ święty ten jako pierwszy nauczał „pewnego systemu i szczególnej metody odbywania rekolekcji”.
więcej

Trzydziestodniowe Ćwiczenia Duchowne

Józef Augustyn SJ
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 09:48
Na odprawienie Ćwiczeń przeznacza się cztery tygodnie, odpowiadające podziałowi na cztery części.
więcej

Zastosowanie zmysłów i uczestnictwo ciała w modlitwie

Mieczysław Kożuch SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 09:31
Uczestnictwo ciała w modlitwie i zastosowanie zmysłów nie są elementami autonomicznymi w Ćwiczeniach Duchowych, w związku z tym jest rzeczą interesującą znaleźć przyczynę, z powodu której Ojciec Ignacy kładzie nacisk na włączanie tych czynników w modlitwę. Z tej racji tak temat roli ciała jak i zastosowania zmysłów, wzięty sam w sobie, potraktuję bardziej schematycznie, natomiast chciałbym się dłużej zatrzymać na refleksji dotyczącej znaczenia tych elementów w osiąganiu celu Ćwiczeń Duchowych.
więcej

Medytacja ignacjańska

Krzysztof Osuch SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 09:17
Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli są duchową drogą, która krok po kroku prowadzi do wydania się w ręce Boga. Stopniowo dojrzewamy do powierzenia siebie Bogu. Powoli dociera do nas to, że Bóg naprawdę stwarza nas i zaprasza do wspólnoty miłości.
więcej

Ćwiczenia Duchowe a psychoterapia

Mieczysław Kożuch SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 08:38
Święty Ignacy w Ćwiczeniach Duchownych podał szczególny, ściśle określony środek przemiany wnętrza człowieka. Pominiemy tutaj samą wewnętrzną logikę Ćwiczeń, natomiast wspomnieć należy, o tym co stanowi spoidło wielu elementów rekolekcji ignacjańskich poprzez cztery tygodnie i co jest drogą do tej przemiany, mianowicie o relacji.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook