Poznanie ludzkich uczuć

Życie Duchowe
Andrzej Sarnacki SJ
Wtorek, 21 stycznia 2014, godz. 07:17
Lista uczuć, ich przejawów i wpływu na zachowanie jest z pewnością długa. Zamiarem tego artykułu nie jest ich kategoryzacja, ale zwrócenie uwagi na zasadnicze elementy, które charakteryzują świat uczuć i które muszą być brane pod uwagę na duchowej drodze rekolekcji ignacjańskich.
więcej

O leczącej więzi

Życie Duchowe
Danuta Prokulska-Balcerzak
Czwartek, 6 czerwca 2013, godz. 10:26
Św. Ignacy Loyola - autor Ćwiczeń duchownych - miał ponadprzeciętną intuicję dotyczącą ludzkiej psychiki, którą psychologia jako nauka zaczęła opisywać prawie trzysta lat później.
więcej

Psychologia rekolekcyjnego milczenia

Czesław Kozłowski SJ
Wtorek, 14 maja 2013, godz. 08:47
Gdy mówimy o milczeniu rekolekcyjnym, rozumiemy je szerzej niż tylko wstrzymanie się od rozmów. Jest to cała atmosfera, którą się stwarza i od której tak wiele zależy.
więcej

Psychologia Ćwiczeń duchownych - rozważanie

Życie Duchowe
Ryszard Stocki
Piątek, 7 października 2011, godz. 07:17
W jaki sposób Bóg ingeruje w człowieka w trakcie odbywania rekolekcji ignacjańskich? Czy możliwe jest bezpośrednie przeniesienie bodźców pochodzących od Boga do naszego systemu poznawczego?
więcej

Ćwiczenia duchowne i psychoterapia

Życie Duchowe
Franz Meures SJ
Czwartek, 19 listopada 2009, godz. 14:35
Udzielając rekolekcji według Ćwiczeń duchownych, można spotkać rekolektantów z psychicznymi zaburzeniami o różnym stopniu natężenia. Osoby cierpiące z powodu tego typu zaburzeń nierzadko zgłaszają się na rekolekcje.
więcej

Ćwiczenia Duchowe a psychoterapia

Mieczysław Kożuch SJ
Niedziela, 11 października 2009, godz. 08:38
Święty Ignacy w Ćwiczeniach Duchownych podał szczególny, ściśle określony środek przemiany wnętrza człowieka. Pominiemy tutaj samą wewnętrzną logikę Ćwiczeń, natomiast wspomnieć należy, o tym co stanowi spoidło wielu elementów rekolekcji ignacjańskich poprzez cztery tygodnie i co jest drogą do tej przemiany, mianowicie o relacji.
więcej

Ćwiczenia Duchowne narzędziem wzrostu osobowości

Eugeniusz Ożóg SJ
Piątek, 9 października 2009, godz. 14:55
Każdy człowiek, jeśli chce być zdrowy i normalnie działać, musi mieć jakiś cel w życiu, i to nie tylko bezpośredni, bliskowzroczny, ale również dalekosiężny, jak powiadamy, cel najwyższy. Przyjęty bowiem najwyższy cel życia staje się zasadą i fundamentem uporządkowanych działań, co jest jedną z podstawowych cech dojrzałości osobowej człowieka, a równocześnie warunkiem koniecznym ludzkiego psychicznego i duchowego wzrostu.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook