Czy można dowiedzieć się czegoś więcej o biblijnych postaciach? Jest na to sposób

Jacek Siepsiak SJ
Poniedziałek, 19 listopada 2018, godz. 07:00
Czy możemy dowiedzieć się czegoś więcej o postaciach biblijnych takich jak: piękna i groźna Batszeba, tłumacz snów Daniel, mocno doświadczony cierpieniem Hiob czy sprytny jak wąż i niewinny jak owieczka król Dawid? Co więcej - czy możemy mieć z nimi bezpośredni kontakt?
więcej

Dziennik duchowny. Osobiste zapiski św. Ignacego Loyoli

Życie Duchowe
Jan Ożóg SJ
Wtorek, 16 grudnia 2014, godz. 10:30
Dziennik duchowny św. Ignacego Loyoli to tekst wymagający, jednak jego lektura, choć niełatwa, nie będzie wysiłkiem straconym. Dzięki niemu poznamy "przygodę" człowieka, którego Pan Bóg "porwał w swoje głębiny", a może sami uświadomimy sobie, że i my w tych głębinach już się znajdujemy, i ze zdumieniem zrozumiemy, że ten przedziwny stan nas uszczęśliwia.
więcej

Ćwiczenia duchowne porządkujące życie

Życie Duchowe
Życie Duchowe / Jan Ożóg SJ
Środa, 25 czerwca 2014, godz. 08:32
Celem "Ćwiczeń duchownych" św. Ignacego Loyoli jest "zdecydowanie się" na odniesienie zwycięstwa nad sobą samym i uporządkowanie własnego życia. Takie uporządkowanie nie może być jednak celem samym w sobie. Rekolektant już na samym początku "Ćwiczeń" musi wiedzieć, po co podejmuje tę trudną walkę.
więcej

Naśladować Jezusa w znoszeniu krzywd

Życie Duchowe
Stanisław Biel SJ / Życie Duchowe
Piątek, 21 marca 2014, godz. 09:23
W czasie modlitwy powiedzmy Jezusowi o naszych ranach i złóżmy je w Jego przebitym Sercu. Wyraźmy również gotowość podjęcia trudu i krzyża z miłości do Niego i naśladowania Go w całym życiu. W ten sposób staniemy się prawdziwymi świadkami Jego miłości i miłosierdzia.
więcej

"Vita Christi" Ludolfa z Saksonii

Życie Duchowe
Życie Duchowe / Jan Ożóg SJ
Czwartek, 5 grudnia 2013, godz. 12:02
"Vita Christi" Ludolfa z Saksonii jest dziełem trudnym także dla współczesnego czytelnika. Nie ze względu na łacinę, w której zostało napisane, ale ze względu na swój głęboko teologiczny charakter. To rozmyślanie nad życiem Chrystusa w postaci szczegółowego komentarza do Ewangelii.
więcej

Życie duchowe jest pielgrzymowaniem

Życie Duchowe
David L. Fleming SJ / Życie Duchowe
Sobota, 28 września 2013, godz. 09:09
Św. Ignacy Loyola nazywa siebie Pielgrzymem. Był nim najpierw dosłownie. Kiedy zdecydował się, że poświęci swoje życie Bogu, wybrał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jednak Ignacy patrzył na całe swoje życie jak na pielgrzymkę, rozumianą w szerokim sensie.
więcej

Droga Ćwiczeń duchownych

Życie Duchowe
Jan Ożóg SJ / Życie Duchowe
Środa, 25 września 2013, godz. 12:01
Ojciec Ludwik de la Palma, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku hiszpański jezuita, w swoim dziele zatytułowanym "Sposób duchownego wędrowania i krótkie jego wyjaśnienie", wydanym po raz pierwszy w 1629 roku, pisał, że św. Ignacy Loyola chętnie porównywał "Ćwiczenia duchowne" do drogi i wędrówki.
więcej

Modlitwa jest rozmową

Życie Duchowe
David L. Fleming SJ / Życie Duchowe
Środa, 25 września 2013, godz. 11:30
Dla Ignacego zwykłe hiszpańskie słowo conversar staje się kluczem do opisania relacji z Bogiem i naszej służby innym. Conversar oznacza zarówno "radzić sobie z", "wchodzić w interakcję z", jak i "rozmawiać". Conversar po prostu streszcza ignacjańskie podejście do modlitwy i posługi.
więcej

O drodze prowadzącej do Boga

Życie Duchowe
Anna Wojciechowska
Środa, 25 września 2013, godz. 07:17
Droga do Boga do łatwych nie należy. Istnieje jednak taka trasa i taki sposób wędrówki, które pomagają radzić sobie z trudnościami i rozwiązywać przynajmniej niektóre problemy.
więcej

Główne źródła Ćwiczeń duchownych

Życie Duchowe
Jan Ożóg SJ
Poniedziałek, 23 września 2013, godz. 06:03
20 maja 1521 roku Iñigo z Loyoli został ranny w czasie obrony twierdzy w Pampelunie. Poddany bolesnej rekonwalescencji leżał na zamku w Loyoli. A ponieważ się nudził, zaczął czytać "Życie Chrystusa" opisane przez kartuza Ludolfa z Saksonii i "Złotą legendę" Jakuba de Voragine. I stało się to, co często się dzieje z grzesznikami, jeżeli Zbawiciel chce ich zmienić w apostołów, jeżeli chce, by się tylko Jemu samemu oddali i gorliwemu szerzeniu Ewangelii.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook