Bóg oczekuje od nas ubóstwa?

(fot. shutterstock.com)

Jezus wyraźnie mówi o potrzebie bycia ubogim. Czy to znaczy, że mamy wszystko oddać? Pomagać przede wszystkim innym, zapominając całkiem o sobie? O co w tym chodzi? 

 

Jak widzieliśmy w Ćwiczeniach, kiedy mówiły nam o wezwa­niu Chrystusa, naszego Króla, a także w innych miejscach tekstu Ignacego, uczeń Chrystusa dąży do ubóstwa.

 

Wszyscy jesteśmy powołani do tego, by być "ubodzy duchem", czyli do duchowego ubóstwa, co oznacza stan całkowitej zależności przed Bogiem, nie w sensie służal­czym i poniżającym nas, lecz w sensie Zasady Pierwszej i Podstawowej; Bóg jest Bogiem, my zaś stworzeniami powołanymi do istnienia, by chwalić i kochać Boga, i służyć Bogu. To od Boga zależy przede wszystkim nasze szczęście i spełnienie. Wdzięczni za nasze talenty, zdolności, bogactwo i osiągnięcia, jesteśmy równocześnie wolni i możemy je ofiarować w służbie Bogu i innym ludziom bądź wyzbyć się ich, gdy są dla nas przeszkodą w tym dawaniu siebie.

 

Mówiąc najkrócej, ubóstwo duchowe to ogołocenie siebie, by sam Bóg mógł nas wypełnić życiem i miłością. Modlitwa pomaga nam wzrastać w ubóstwie duchowym i wolności, zaś Chrystus jest najdoskonalszym wzorem takiego ubóstwa.

 

Chrystus żył także w rzeczywistym, materialnym ubóstwie, bez wielu dóbr materialnych. Niektóre osoby bywają powołane do takiego sposobu życia. Kapłani, bracia i siostry w zakonach i zgromadzeniach zakonnych składają śluby ubóstwa, wyrzekając się osobistej własności i bogactwa i zdając się w potrzebach materialnych całkowicie na swą wspólnotę.

 

Inne osoby Bóg może powoływać do życia w ubó­stwie materialnym bez składania ślubów. Ubóstwo materialne nie jest celem samo w sobie, gdyż skrajne ubóstwo lub nędza degradują człowieka (czego tragicznym dowodem jest nasz świat). Przeciwnie, dla osób powołanych do takiego sposobu życia ubóstwo materialne ma służyć jeszcze większemu za­angażowaniu się na rzecz ludzi ubogich, które były tak drogie Chrystusowi.

 

To prawda, że nie każdy powołany jest do życia w rzeczy­wistym ubóstwie, wszyscy jednak powołani jesteśmy do życia w prostocie i wolności, z poszanowaniem posiadanych przez nas bogactw, niezależnie od tego, czy są to bogactwa material­ne, czy zdolności, reputacja lub możliwość wpływu na innych. Wszyscy są powołani do tego, by trudzić się razem z Chrys­tusem, pomagając w ten czy inny sposób ludziom ubogim i bezsilnym.

 

Wszyscy są wezwani, by dawać kontrkulturowe świadectwo szalejącej wokół nas rywalizacji i rozpasanemu materializmowi.

 

*  *  *

 

Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl 

Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ

 

*  *  *

 

Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 16:12:35 | 2017-01-16
Kapłani, bracia i siostry w zakonach i zgromadzeniach zakonnych składają śluby ubóstwa, wyrzekając się osobistej własności i bogactwa i zdając się w potrzebach materialnych całkowicie na swą wspólnotę.

Jak obserwuję są to ośrodki samo niewystarczalne i muszą być materialnie wspierane z zewnątrz. Czy jest to forma posożytnictwa?
jeśli nie zarabiają na siebie. Nie wiem.

Byłem kiedyś na izbie przyjęć w szpitalu prowadzonym przez zakonnice. Po tym co zobaczyłem nie chcę w przypadku choroby być pielęgnowany przez siostry zakonne. Wolę zdecydowanie personel laicki. Posiada znacznie lepsze kwalifikacje oraz jak zauważylem jest bardziej wrażliwy na sytuację pacjentów.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Albertczyk 17:43:39 | 2017-01-14
O ile ma się możliwości wyboru między ubóstwem i bogatcwem, bo dużo ludzie ledwo wiążą końca z końcem, więc to pozostaje jako czysto teoretyczną zagadnienią...

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook