Jak wyglądała młodość Jezusa?

(fot. shutterstock.com)

Ponieważ informacje zawarte w Piśmie Świętym są bardzo skąpe, wiele szczegółów dostarczy nam modlitwa z wykorzystaniem wyobraźni.

 

W tym tygodniu kontemplujemy "życie ukryte" Jezusa, a więc czas wspominany bardzo zwięźle w Ewangeliach, który spę­dził w Nazarecie jako chłopiec i młody mężczyzna. Prosimy Ducha, by pokazał nam dorastającego Jezu­sa.

 

Towarzyszymy Mu w Nazarecie, kiedy był przyjacielem, krewnym i sąsiadem. Będąc w pełni Bogiem, Jezus jest także w pełni człowiekiem (podobnym do nas we wszystkim, z wy­jątkiem grzechu, jak uczy nas nasza wiara). Zwróćmy zatem uwagę na to, jak Jezus wzrasta w swoim człowieczeństwie.

 

Nie jest istotne, czy szczegóły podsuwane przez wyobraź­nię są historycznie wiarygodne, nie rekonstruujemy bowiem historii. Przeciwnie, dzięki natchnieniu Ducha Świętego po­znajemy głębiej Jezusa, byśmy mogli Go mocniej kochać i więcej iść w Jego ślady.

 

Gdy kontemplujemy sceny z Ewangelii, Bóg często obda­rza nas wspomnieniami z naszej przeszłości korespondującymi z życiem Jezusa. Tego rodzaju wspomnienia mogą być dla nas darem, ponieważ przez modlitewne przypominanie Bóg może uleczyć nasze rany z przeszłości. Może też pojawić się w nas wdzięczność Bogu za to, jak działał w nas w niespodziewany sposób, którego wcześniej nie dostrzegaliśmy. Możemy tak­że uzyskać wgląd w znaczące wydarzenia z historii naszego życia. Oczywiście, niektóre wspomnienia mogą być bolesne, więc musimy łagodnie podchodzić do własnej pamięci i jeśli trzeba, szukać pomocy u innych ludzi.

 

Modlitwa o łaskę

 

Modlę się o następującą łaskę: by poznać Jezusa dogłębniej, kochać Go więcej i więcej iść w Jego ślady.

 

DZIEŃ 1

 

Przeczytaj Łk 2, 39-40. Kontempluj okres życia Jezusa aż do czasu, gdy ukończył dwanaście lat.

 

DZIEŃ 2

 

Przeczytaj Łk 2, 41-50. Bądź z Jezusem podczas pielgrzymki do świątyni, gdzie doświadcza pogłębiającego się przeczucia własnego powołania. Bądź przy Maryi i Józefie niepokojących się Jego nieobecnością. Podziel się z nimi doświadczeniami z własnej młodości i tym, jak odczuwasz je teraz, patrząc na nie z perspektywy czasu.

 

DZIEŃ 3

 

Przeczytaj Łk 2, 51-52. Żyj z Jezusem, gdy jest nastolatkiem i młodym mężczyzną. Pamiętaj, że w którymś momencie do­rastania Jezusa umiera Józef. Dziel się z Jezusem doświad­czeniami własnej młodości i wchodzenia w dorosłość.

 

DZIEŃ 4

 

Powtórzenie.

 

DZIEŃ 5

 

Powtórzenie. Możesz też zamiast powtórzenia odmówić razem z Jezusem Psalm 42. Pamiętaj, że Jezus, będąc pobożnym Ży­dem, odmawiał jako młody człowiek ten i inne psalmy w swo­im języku. Psalmy pomagały Mu wyrazić wiarę w Boga, Ojca i nam także w tym pomagają.

 

DZIEŃ 6

 

Przeczytaj Mt 3, 13. Spędź pewien czas z Jezusem przygo­towującym się do odejścia z domu, by wyruszyć nad Jordan i zacząć swą działalność publiczną. Co mówią sobie nawza­jem Maryja i Jezus? Jakimi dzielą się opowieściami z okresu dorastania Jezusa?

 

DZIEŃ 7

 

Smakuj łaski tego tygodnia.

 

*  *  *

 

Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl 

Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ

 

*  *  *

 

Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 20:41:56 | 2016-12-30
ad Bazyli.

Drogi Bazyli,

Chcąc przybliżyć Ci treść skłaniającą ku przybliżeniu się sercem (duszą) ku Jezusowi i w ten doskonały sposób poznania Prawdy o Nim i Bogu stanowiącym jedność Trzech Osób, przypomniała mi się nota o raporcie Piłata do Tyberiusza - Cezra Rzymskiego.

I tak natrafiłem na pełny ów raport, na dodatek przetłumaczony na język Polski.

http://mohao.w.interiowo.pl/papirus/txt/raport.html

Boga najlepiej poznawać czystym sercem, bo tylko tak można osiągnąć pełnię, która zaspokoi ciekawość, głód wiedzy i głód poznania samego Boga.
Zapewniam, iż Bóg pragnie bezpośredniej komunikacji z każdym człowiekiem, a jedyną przeszkodą na drodze do tej komunikacji jest nasz umysł, niewyspowiadane grzechy (nieodpuszczone), nieczułe na miłość Bożą serce oraz nieufność i brak wiary.

Gorąco polecam drogę ku poznaniu Boga, bo czas nasz tu na Ziemi jest krótki, a wieczność wymiaru po tym życiu dla wielu, którzy wzgardzili za życia Bogiem, jest bardzo tam trudna do zniesienia.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 20:05:19 | 2016-12-30
Nie wiadomo, czy ktoś taki jak Jezus w ogóle żył. Prawdopodobnie tak. Ale nie ma przekazów historycznych które by to potwierdzało. Nikt z ówcześnie żyjących ludzi opisujacych dzieje nie uważał go za na tyle istotnego by o nim wspomnieć. 

Oceń 2 15 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook