Jak rozpoznać działanie złego ducha w życiu?

(fot. shutterstock.com)

Szatan istnieje. Nie jest równy Bogu, nie jest wszechmocny, ale może na nas oddziaływać i kusić. Dowiedz się jak w praktyczny sposób wykryć jego działanie.

 

Na tym etapie rekolekcji dobry i zły duch działają w typowy dla siebie sposób. Bóg chce, byśmy nadal wzrastali w wierze, nadziei i miłości. Bóg pragnie, byśmy jeszcze głębiej poznali i pokochali Jego Syna. Bóg rozpala w nas wielkie nadzieje i gorliwość, by służyć Jemu i bliźnim.

 

Zły duch, którego Ignacy nazywa czasami "nieprzyjacie­lem natury ludzkiej" (ĆD 10), przeciwnie, chce nas zniechę­cić i zmusić do zejścia z właściwej ścieżki. Czasami taktyka złego ducha jawi nam się bardzo wyraźnie, gdyż odczuwamy ogromne zwątpienie, niepewność, lęk, niepokój i pokusy. Gdy wzrastamy coraz bardziej w życiu duchowym, nieprzyjaciel musi zmienić taktykę i działa subtelniej, wykorzystując dla złych celów nawet doświadczenia duchowej pociechy lub pod­suwając myśli na pozór dobre i święte, lecz w rzeczywistości odwodzące nas od chwały i miłości Boga, i od służby Bogu.

 

Właściwością Boga i aniołów jest to, że w poruszeniach swoich [w duszy] dają prawdziwą radość i wesele duchowne, usuwają zaś wszelki smutek i zakłócenie, które wprowadza [do duszy] nieprzyjaciel. Jego bowiem właściwością jest zwalczać tę radość i to pocieszenie duchowne, a to przez podsuwanie pozornych racji, fałszywych subtelności i ciągłych podstępów (ĆD 329).

 

U tych, co postępują od dobrego do lepszego, anioł dobry do­tyka takiej duszy słodko, lekko i łagodnie, jakby kropla wody wnikała w gąbkę; duch zaś zły dotyka takiej duszy ostro, z od­głosem i niepokojem, jak kiedy kropla wody spada na kamień (ĆD 335).

 

Stajemy się w naszej modlitwie coraz bardziej świadomi znaczących poruszeń duszy (takich jak myśli, uczucia, prag­nienia i intuicje). Zaczynamy rozumieć, czy dane poruszenie pochodzi od dobrego czy od złego ducha, bo widzimy dokąd nas prowadzi. W miarę nabywania doświadczenia uczymy się iść tam, dokąd prowadzi nas dobry duch, i przeciwnie, opierać się działaniu za poduszczeniem złego ducha.

 

Rozważ jedno znaczące poruszenie wewnętrzne, które przydarzyło ci się w tym tygodniu. Czy było to działanie do­brego czy złego ducha?

 

*  *  *

 

Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl 

Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ

 

*  *  *

 

Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.68

Liczba głosów:

19

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook