Szósty tydzień Ćwiczeń Duchowych

(fot. shutterstock.com)

Zachwyć się po prostu tym, że Bóg wzywa każdego z nas w osobny i niepowtarzalny sposób. Wsłuchaj się nie tylko w wezwanie, ale i w Tego, kto wzywa.

 

Wezwanie Boga możemy usłyszeć dopiero wtedy, gdy jesteś­my prawdziwie wolni. W tym tygodniu zastanawiamy się nad tym, jak Bóg kieruje do nas swoje wezwanie właśnie teraz, w konkretnych okolicznościach naszego życia. Nie za­martwiaj się i nie próbuj w tej chwili podejmować ważnych decyzji lub zmieniać dotychczasowego sposobu życia. To być może zrobisz później. Zamiast tego zachwyć się po prostu tym, że Bóg wzywa każdego z nas w osobny i niepowtarzal­ny sposób. Wsłuchaj się nie tylko w wezwanie, ale i w Tego, kto wzywa.

 

Boga spotykamy na wiele sposobów: w ludziach wokół nas i w naszej pracy; w lekturach i w otaczającym nas świe­cie; w natchnieniu płynącym z Pisma Świętego i w liturgii Kościoła. Boga odnajdujemy także w świętych pragnieniach rodzących się i trwających w głębi naszych serc. To jest właś­nie zasadnicza prawda duchowości ignacjańskiej. Ponieważ Bóg, nasz Stwórca, daje nam życie i ponieważ jesteśmy obra­zem Boga, pragnienia Boże i nasze najgłębsze pragnienia są tożsame. Ich rozpoznanie wymaga praktyki. Ignacy, w miarę postępu rekolekcji, daje nam narzędzia umożliwiające to roz­poznanie, którym przyjrzymy się później.

 

Bóg zawsze stara się o naszą uwagę, działając czasami jaw­nie i wyraźnie, a czasami w bardziej subtelny sposób. Przypo­mnij sobie proroka Eliasza, który, stanąwszy na górze, zna­lazł Boga nie w potężnym wichrze ani nie w trzęsieniu ziemi, lecz w szmerze "łagodnego powiewu" (1 Krl 19, 11-13). Także i my możemy odnaleźć Boga w zabieganiu codziennego życia i w ciszy modlitwy.

 

Modlitwa o łaskę

 

Modlę się o następujące łaski: o pełną wdzięczności świado­mość tego, jak na wiele sposobów przyzywa mnie Bóg.

 

DZIEŃ 1

 

Przeczytaj Mk 10, 46-52. Usłysz, co Jezus mówi do niewido­mego: "Co chcesz, abym ci uczynił?" Usłysz, jak Jezus kieruje te same słowa do ciebie. Jaka jest twoja, płynąca z głębi serca odpowiedź?

 

DZIEŃ 2

 

Przeczytaj Jr 1, 4-10 (powołanie Jeremiasza). Zapytaj siebie: "Jaka jest moja reakcja na Boże wezwanie w moim życiu?"

 

DZIEŃ 3

 

Przeczytaj Jr 29, 11-14 ("Jestem bowiem świadomy zamia­rów, jakie zamyślam co do was"). Myśląc o rekolekcjach, któ­re chcesz odprawić, lub o swojej przyszłości, bądź pewny/ pewna wiernej obecności Boga.

 

DZIEŃ 4

 

Powtórzenie któregokolwiek z wcześniejszych dni.

 

DZIEŃ 5

 

Przeczytaj Łk 5, 1-11 (powołanie uczniów nad jeziorem Ge­nezaret). Posłuchaj, jak Jezus mówi do Szymona Piotra i do ciebie "Nie bój się". Zapytaj siebie: "Gdzie doświadczam Boga kierującego do mnie wezwanie w pośrodku mego codzienne­go życia?"

 

DZIEŃ 6

 

Przeczytaj J 1, 35-39. Słuchaj Jezusa zwracającego się do uczniów i do ciebie: "Czego szukacie?" Jak Mu odpowiesz?

 

DZIEŃ 7

 

Powtórzenie któregokolwiek z poprzednich dni. Smakuj łaski tego tygodnia.

 

Modlić się

 

To nie musi być

Niebieski irys, to mogą być

Chwasty na skraju drogi lub kilka

Małych kamyków; po prostu

Zwróć uwagę, a potem połącz razem

 

Kilka słów i nie staraj się,

Aby były zbyt wymyślne, to nie jest

Konkurs, lecz drzwi prowadzące

do podziękowania i ciszy, w której

może mówić inny głos.

 

Modlitwa Johna Henry'ego kardynała Newmana

 

Bóg stworzył mnie, abym wypełnił dla Niego jakąś określoną służbę; powierzył mi jakąś pracę, której nie powierzył nikomu innemu. Mam swoje posłannictwo -mogę nigdy nie poznać go w tym życiu, ale dowiem się o nim w życiu przyszłym (...) Jestem ogniwem łańcucha, węzłem łączącym osoby. On nie stworzył mnie dla niczego. Będę czynił dobro, będę wykonywał Jego pracę; będę aniołem pokoju, głosicielem prawdy na miejscu przeznaczonym dla mnie, chociażbym tego nie pojmował -jeśli tylko będę zachowywał Jego przykazania i służył Mu w swoim powołaniu.

 

*  *  *

 

Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl 

Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ

 

*  *  *

 

Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook