Wigilia i Boże Narodzenie u grekokatolików

KAI / psd
Środa, 6 stycznia 2010, godz. 10:02
W katolickich Kościołach Wschodnich święta Bożego Narodzenia trwają 3 dni, zgodnie z kalendarzem juliańskim zaczynają się 7 stycznia, 13 dni po świętach w Kościele rzymskokatolickim.
więcej

Boże Narodzenie u wyznawców prawosławia

KAI / psd
Środa, 6 stycznia 2010, godz. 06:00
Po czterdziestodniowym poście wierni Kościoła wschodniego posługujący się kalendarzem juliańskim obchodzą 6 stycznia Wigilię, a następnie trzydniowe obchody świąt Bożego Narodzenia. Świętować będą prawosławni mieszkańcy wschodnich regionów Polski, grekokatolicy i staroobrzędowcy. Zamiast opłatkiem – podzielą się prosforą.
więcej

Cykl żydowskich świąt pielgrzymich

Wtorek, 5 stycznia 2010, godz. 07:25
Charakter świąt judaizmu zmieniał się w ciągu wieków. Najwyraźniej widać to na przykładzie cyklu świąt pielgrzymich, do których zalicza się Pesach, Święto Tygodni oraz Święto Namiotów (por. Wj 23, 14 nn; Pwt 28 n). Święta te są łatwo rozpoznawalne jako święta rolnicze, w czasie których pielgrzymi wyruszali do Świątyni, aby złożyć tam ofiarę ze zbóż i owoców w podziękowaniu za zebrane plony.
więcej

Czas w rdzennych religiach afrykańskich

Andrzej Szyjewski
Wtorek, 15 grudnia 2009, godz. 06:05
Mieszkańcy Afryki przeżywają świat cyklicznie. To coroczne rytuały systematyzują czas. Dla ludów w Zatoce Gwinejskiej okres 70-letni uznaje się za wielki cykl, w czasie którego następuje całkowita przemiana świata i należy nawet zmienić miejsce zamieszkania.
więcej

Święta Chanuka - fotoreportaż z Ziemi Świętej

Józef Augustyn SJ
Piątek, 11 grudnia 2009, godz. 06:01
W 2009 roku żydowskie święto Chanuka przypada w dniach od 12 do 19 grudnia. Każda rodzina żydowska zapala w tych dniach ośmioramienny świecznik zwany chanukija.
więcej

Bogini-Matka – o pierwotnych religiach Afryki

Andrzej Szyjewski
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 06:05
Ziemia, rozumiana jako Bogini-Matka, zajmuje specyficzne miejsce spośród bóstw w Afryce. Niezależnie od boskości i miejsca w panteonie stanowi wartość sakralną dla wszystkich ludów afrykańskich, jest plemienną, rodową i rodzimą świętością.
więcej

Hadżdż - największa pielgrzymka świata

Rollin Armour / psd
Środa, 25 listopada 2009, godz. 06:41
Dzisiaj rozpoczyna się jedno z największych świąt muzułmańskich - Hadżdż. Miliony wyznawców Allaha rozpoczyna coroczną pielgrzymkę do Mekki. Według Koranu, każdy pobożny Muzułmanin, musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu.
więcej

Wierność własnej religii a dialog międzyreligijny

Życie Duchowe
Jan M. Bereza OSB
Wtorek, 24 listopada 2009, godz. 07:16
Zapewne w każdym z nas istnieje pewne napięcie pomiędzy tym, w co – jak się nam wydaje – wierzymy, a tym, co naprawdę reprezentuje nasza religia. Badania ostatnich lat wykazują często, jak wielka jest to różnica. Kontakt z osobą innej tradycji religijnej stwarza wyjątkową okazję, by poddać refleksji naszą osobistą wiedzę o własnej religii i osobiste zaangażowanie.
więcej

Izrael stworzył Biblię, zaś Biblia stworzyła Izrael

Życie Duchowe
Ks. Waldemar Chrostowski
Poniedziałek, 23 listopada 2009, godz. 10:00
"Izrael stworzył Biblię, zaś Biblia stworzyła Izrael” – to powiedzenie zwięźle, lecz prawdziwie wyraża miejsce i rolę Biblii w tożsamości i dziejach wyznawców judaizmu. Religia żydowska nie jest monolitem – a stwierdzenie to dotyczy nie tylko jej współczesnego zróżnicowania, lecz również dawniejszej i nowszej historii.
więcej

Dialog międzyreligijny - szansa i wyzwanie

Posłaniec
Zbigniew Kubacki SJ / "Posłaniec" listopad 2009
Wtorek, 10 listopada 2009, godz. 06:07
Dialog międzyreligijny jest istotnym czynnikiem misji ewangelizacyjnej Kościoła. Dobrze rozumiany prowadzi do zgłębiania tajemnicy Bożego planu zbawienia i przyczynia się do budowania pokoju i sprawiedliwości na świecie. Źle rozumiany niesie z sobą pewne niebezpieczeństwa.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook