„Dni Kultury Żydowskiej” w Cieszynie

Radio Watykańskie / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 14:00
W Cieszynie trwają „Dni Kultury Żydowskiej”. W mieście nad Olzą, po polskiej i czeskiej stronie, do 7 listopada odbywać się będą wykłady, koncerty, wystawy i warsztaty.
więcej

Kościoły Katolickie na Bliskim Wschodzie

Krzysztof Gołębiowski / KAI / psd
Wtorek, 12 października 2010, godz. 07:17
Od 10 do 24 października obraduje w Watykanie zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Obrady toczyć się będą pod hasłem: „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: wspólnota i świadectwo. «Jeden duch i jedno serce ożywiało wszystkich wierzących» (Dz 4,32)”.
więcej

Turcja: Hagia Sophia także dla chrześcijan?

KAI / wm
Piątek, 8 października 2010, godz. 21:14
Meczet-muzeum Hagia Sophia w Stambule mógłby służyć w dni powszednie muzułmanom, a w niedziele chrześcijanom - zaproponował Mehmet Akif Aydin z tureckiego Urzędu ds. Religii. Jego zdaniem, w ten sposób udałoby się osiągnąć kompromis w sporach wokół tej historycznej świątyni.
więcej

Wolne w szkołach na prawosławne święta

KAI / psd
Środa, 6 października 2010, godz. 11:02
Uczniowie wyznania prawosławnego będą mieli wolne w czasie świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych według kalendarza juliańskiego 7 i 8 stycznia. Szkoły nie będą musiały odpracowywać tych dni. Kwestię tę reguluje podpisane 5 października br. przez minister edukacji rozporządzenie o organizacji roku szkolnego, które wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
więcej

Wizerunek Polski wśród młodzieży żydowskiej

PAP / wm
Poniedziałek, 4 października 2010, godz. 16:34
Na potrzebę poprawy wizerunku Polski i Polaków wśród młodzieży żydowskiej wskazywał jeden z liderów postępowej wspólnoty żydowskiej Beit Warszawa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
więcej

Nauczanie soborowe o stosunku do judaizmu

KAI / drr
Sobota, 2 października 2010, godz. 11:31
Ciekawą genezę soborowej deklaracji „Nostra aetate”, przynajmniej w tej części, która dotyczy dialogu z judaizmem, przedstawia dziś na łamach „L'Osservatore Romano” włoski historyk Marco Roncalli. Jest on wnukiem młodszego brata Jana XXIII oraz autorem kilku biografii tego papieża.
więcej

Chrześcijanie w krajach muzułmańskich

Przegląd Powszechny
Eugeniusz Sakowicz
Wtorek, 14 września 2010, godz. 07:05
Wolność religijna jest udziałem licznych społeczności muzułmańskich żyjących w krajach kultury Zachodu, natomiast brak jest uznawania reguł wolności religijnej w krajach islamu. Dialog nie może być dialogiem dla dialogu. Jego warunkiem i celem winno być zapewnienie wolności religijnej dla chrześcijan żyjących wśród muzułmanów.
więcej

42 proc. Żydów nie czuje związków z judaizmem

PAP / wm
Poniedziałek, 13 września 2010, godz. 13:07
W Izraelu 42 procent Żydów w wieku powyżej 20 lat nie poczuwa się do związków z judaizmem, a 25 procent uważa się za niezbyt religijnych - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę przez Centralne Biuro Statystyczne w Jerozolimie.
więcej

Między chrześcijaństwem a buddyzmem

Życie Duchowe
Jan M. Bereza OSB
Piątek, 10 września 2010, godz. 09:16
Na kilka dni przed śmiercią Tomasz Merton, chyba najbardziej znany cysters od czasów św. Bernarda z Clairvaux, napisał: „Spokój, który przejrzał na wskroś każde pytanie, nie próbując dyskredytować nikogo ani niczego bez obalania czegokolwiek – bez stwarzania jakiejś innej argumentacji. Dla doktrynera, umysłu, który potrzebuje dobrze ugruntowanych postaw, taki spokój, takie milczenie mogą być przerażające.
więcej

Żydzi świętują początek 5771 roku

Być dla innych
Wojciech Żmudziński SJ
Czwartek, 9 września 2010, godz. 11:44
Od wczoraj, 8 września, wyznawcy judaizmu świętują Nowy Rok. Podczas tego dwudniowego święta nie brakuje słodkich potraw, chociażby takich jak jabłka z miodem, które symbolizują życzenia słodkiego i pomyślnego roku. Ale Nowy Rok dla Żydów to także czas na rachunek sumienia i skruchę, na przebaczenie i uregulowanie długów. Święto trwa dwa dni i rozpoczyna okres pokuty trwający aż do Jom Kippur.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook