Wielkanoc prawosławna w Moskwie

KAI / wm
Niedziela, 24 kwietnia 2011, godz. 17:25
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, premier Władimir Putin i burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin wzięli udział w liturgii paschalnej, której w nocy z 23 na 24 kwietnia przewodniczył w stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl. W największej cerkwi rosyjskiej, mogącej zmieścić do 10 tys. osób, zgromadziła się najwyżej połowa tej liczby, gdyż wstęp do środka możliwy był tylko na podstawie specjalnych biletów.
więcej

Wielkanoc w Kościele greckokatolickim

KAI / ad
Sobota, 23 kwietnia 2011, godz. 17:30
Świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w Kościele greckokatolickim rozpoczyna się o świcie jutrznią rezurekcyjną. W tym roku Kościół rzymskokatolicki i Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc w tym samym dniu.
więcej

Rozpoczął się Wielki Post u prawosławnych

PAP / wm
Poniedziałek, 7 marca 2011, godz. 08:55
Prawosławni rozpoczęli w poniedziałek post poprzedzający Wielkanoc. W tym roku święta wielkanocne wypadają w Cerkwi 24 kwietnia, czyli po raz drugi z rzędu w tym samym czasie, co w Kościele katolickim.
więcej

Leżajsk: tysiące chasydów na grobie cadyka

KAI / psd
Sobota, 26 lutego 2011, godz. 12:30
Tysiące Żydów odwiedziło minionej doby grób cadyka Elimelecha w Leżajsku w 225. rocznicę jego śmierci. Ze względu na rok przestępny w kalendarzu żydowskim, w tym roku rocznica przypada dwukrotnie.
więcej

Chrześcijaństwo i islam: wojna cywilizacji?

Johannes Müller SJ / OCIPE
Wtorek, 8 lutego 2011, godz. 07:16
Mówiąc o wolności religijnej, należy pamiętać o ogromnej różnorodności w łonie wszystkich wielkich religii, i to nie tylko na płaszczyźnie doktrynalnej. Fakt ten zawsze rodził konflikty, które prowadziły do podziałów powodujących powstawanie nowych wspólnot religijnych, i dlatego często tak trudno jest się im spotkać. Dlatego też dla wszystkich religii ich stosunek do mniejszości lub innych opinii, obecnych w łonie własnych wspólnot, stanowi istotny sprawdzian otwarcia na wolność religijną. Ten, kto nie jest tolerancyjny w obrębie własnej religii, z trudnością przyjmie pozytywną postawę wobec mniejszości i będzie tolerancyjny wobec innych religii.
więcej

Samir Ismail: zamknąć szatana w klatce

KAI / wm
Piątek, 21 stycznia 2011, godz. 16:46
"Kraje muzułmańskie powinny wypracować gwarancje wolności dla wszystkich, niezależnie od wyznawanej religii" – podkreśla w rozmowie z KAI Samir Ismail, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP. Wyrażając ubolewanie, że islam bywa kojarzony z terroryzmem zapowiada, że wznoszony w Warszawie Ośrodek Kultury Muzułmańskiej będzie m.in. miejscem spotkań o charakterze międzyreligijnym. 26 stycznia Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie Dzień Islamu.
więcej

Ks. Tomáš Halík Człowiekiem Pojednania

KAI / drr
Sobota, 15 stycznia 2011, godz. 18:13
Żydzi i chrześcijanie powinni dawać wspólne świadectwo współczesnemu światu, szukać iskry Bożej prawdy, aby nie zadusił jej popiół duchowej obojętności – mówił ks. prof. Tomáš Halík 15 stycznia w Warszawie. W synagodze Nożyków wybitny czeski duszpasterz, pisarz i wykładowca został nagrodzony tytułem Człowieka Pojednania przyznawanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.
więcej

3/4 Polaków nie wie, co to jest ekumenizm

KAI / drr
Sobota, 15 stycznia 2011, godz. 07:18
Aż trzy czwarte Polaków nie wie co to jest ekumenizm - tak wynika z ostatniego ogólnopolskiego badania religijności przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w 2002 roku.
więcej

Ekumenizm po Polsku

Sławomir Pawłowski SAC / KAI / psd
Piątek, 14 stycznia 2011, godz. 19:52
Można sobie życzyć, aby Kościoły chrześcijańskie w Polsce w większej ilości spraw mówiły jednym głosem. Dotyczy to ustosunkowania się do wydarzeń na arenie ogólnoświatowej, europejskiej czy krajowej, a także w sprawie moralnej oceny niektórych zjawisk.
więcej

Co nas łączy, co nas dzieli

Przewodnik Katolicki
Monika Białkowska / "Przewodnik Katolicki"
Czwartek, 13 stycznia 2011, godz. 11:24
Wyznajemy wiarę w jednego Jezusa Chrystusa, Syna Bożego - a jednak oddzielnie, nie razem. Jakie tematy musi podejmować dialog ekumeniczny?
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook