Kosmiczny wymiar Eucharystii w prawosławiu

Posłaniec
ks. Henryk Paprocki / "Posłaniec"
Czwartek, 19 stycznia 2012, godz. 07:17
Kosmiczny wymiar Eucharystii - będący wyrazem duchowości prawosławnej - wypływa z jej bezpośredniej relacji do Chrystusa, który powiedział o sobie Ja jestem światłością świata (J 8, 12) oraz z relacji do królestwa Bożego: I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową (Ap 21, 1).
więcej

Pięknymi bądźcie, bo i Ja jestem piękny

Życie Duchowe
Marek Blaza SJ
Środa, 18 stycznia 2012, godz. 07:17
Osoba nieobeznana z bizantyńską tradycją liturgiczną, wchodząc do cerkwi podczas nabożeństwa, zwykle niemal od razu zachwyca się pięknem, które tam odnajduje. Urzekać ją może bogato zdobiony ikonostas oraz umieszczone w nim ikony. Może podziwiać błyszczące w świetle świec zdobione szaty duchownych. Może wsłuchiwać się w rytmiczny dźwięk dzwoniącej kadzielnicy, z której wydobywa się woń miła Bogu i ludziom. Może wreszcie zauroczyć się śpiewem cerkiewnym, który płynie z ust uczestników nabożeństwa ku chwale Boga.
więcej

Oblicza judaizmu - czerpać z różnorodności

Posłaniec
Miriam Gonczarska
Wtorek, 17 stycznia 2012, godz. 07:17
Gdyby Bóg chciał, żeby świat był czarno-biały, stworzyłby dwa kolory. Mnogość wszystkiego czasem oznacza konflikt, a jednak właśnie tak został stworzony świat.
więcej

Niezbędnik na Dzień Judaizmu

Zuzanna Radzik
Poniedziałek, 16 stycznia 2012, godz. 07:22
Zaledwie od 50 lat Kościół cieszy się ze swoich żydowskich korzeni, a o "starszych braciach“ mówi z szacunkiem. Po kilkunastu stuleciach wrogości, na Soborze Watykańskim II przyszedł czas na zastanowienie się nad stosunkiem chrześcijan do żydów.
więcej

Boże Narodzenie chrześcijan wschodnich

PAP / psd
Sobota, 7 stycznia 2012, godz. 09:59
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w sobotę Święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Wypadają one trzynaście dni po świętach katolickich.
więcej

Od 17 stycznia - XV Dni Judaizmu w Polsce

KAI / drr
Poniedziałek, 2 stycznia 2012, godz. 15:47
Słowa z Księgi Rodzaju "Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael…" (Rdz 32,29) stanowią motto tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu, których centralne obchody odbędą się 17 stycznia - tym razem w Rzeszowie. Dzień ten będzie obchodzony już po raz 15., zaś Kościół w Polsce należy do niewielu w Europie, które realizują taką inicjatywę.
więcej

W Warszawie zapłonęły świece chanukowe

KAI / drr
Wtorek, 20 grudnia 2011, godz. 17:00
Na placu Grzybowskim w Warszawie zapłonęły chanukowe świece - znak rozpoczęcia żydowskiego święta świateł.
więcej

20 grudnia radosne święto świateł - Chanuka

KAI / drr
Środa, 14 grudnia 2011, godz. 16:25
Jedno z najradośniejszych świąt żydowskich - Chanuka - w tym roku rozpocznie się 20 grudnia. Święto trwa osiem dni, każdego z nich zapalana jest kolejna świeca. Żydowskie dzieci otrzymują prezenty.
więcej

Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji

KAI / psd
Poniedziałek, 31 października 2011, godz. 10:46
Święto Reformacji obchodzą 31 października ewangelicy na całym świecie. Przypada ono w dniu ogłoszenia w 1517 r. przez ks. Marcina Lutra słynnych 95 tez przeciwko odpustom, przeznaczonych do dysputy na uniwersytecie w Wittenberdze. Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację. Stała się ona początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego, zapoczątkowując kolejne podziały w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Wspomnienie tego wydarzenia dotyczy w zasadzie głównie luteran, ale nawiązują doń również ewangelicy, reformowani i metodyści.
więcej

Biografia Mahometa najcięższą książką świata

KAI / drr
Czwartek, 1 września 2011, godz. 06:24
Przygotowując ważącą 1,5 tony książkę o proroku Mahomecie przedsiębiorca z Dubaju zamierza znaleźć się w księdze rekordów Guinnessa. Według wychodzącej w Dubaju gazety "Gulf News" biografia będzie miała 5 metrów wysokości, a do przełożenia strony potrzeba 4-5 osób. Dzieło zostanie wydrukowane w Niemczech.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook