Kamień, o który się potykamy

Dariusz Piórkowski SJ
Środa, 20 kwietnia 2011, godz. 09:02
Męka Chrystusa konfrontuje nas z niewygodnymi pytaniami, ponieważ widok okrutnego cierpienia i krzyża jest dla nas odrażający. I dobrze. Każdy zdrowy człowiek wzdraga się na myśl o katuszach, przemocy i brutalności.
więcej

Niewygodna cząstka Dobrej Nowiny

Dariusz Piórkowski SJ
Czwartek, 14 kwietnia 2011, godz. 13:46
Zaprzeczanie możliwości utraty zbawienia jest po części zrozumiałe. Po prostu perspektywa tak niebywałej i nieodwołalnej kary źle się nam kojarzy i wydaje się nie pasować do obrazu miłosiernego Boga. Niebagatelną rolę odgrywa też przemilczanie tego niewygodnego tematu.
więcej

Symfonie życia

Dariusz Piórkowski SJ
Wtorek, 5 kwietnia 2011, godz. 08:50
W głębi serca pragniemy uczestniczyć w wielkim projekcie, który nas przekracza, a zarazem nadaje kierunek i znaczenie naszym wysiłkom. Któż z nas nie odczuł radości, zauważając pewnego dnia, że swoją pracą dołożył choćby małą cegiełkę do wspólnego dzieła?
więcej

Żonglerka mądrością

Dariusz Piórkowski SJ
Środa, 30 marca 2011, godz. 08:37
Niektórych ludzi ogarnia przerażenie na myśl, że Bóg mógł z góry wszystko zaplanować, nie pozostawiając nam żadnego pola manewru. Sądzą, że skoro cały wszechświat działa jak zdalnie sterowane urządzenie, wybór i kreatywność stają się fikcją.
więcej

Uwierz w prostotę Boga

Dariusz Piórkowski SJ
Poniedziałek, 28 marca 2011, godz. 09:54
Wiara nie musi być doskonała i teologicznie wysublimowana, aby Bóg przychylnie na nas spojrzał. "Gdybyście mieli wiarę jak ziarenko gorczycy" (Łk 17, 6). Często ta drobina wyraża się w prozaicznej czynności. To wystarczy.
więcej

Żyć pragnieniami

Robert Więcek SJ
Piątek, 25 marca 2011, godz. 14:59
„Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu" - dopóki nie spotka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem. Bo człowiek stworzony jest, aby w Bogu i Bogiem żyć.
więcej

Co nas łączy z Bogiem?

Dariusz Piórkowski SJ
Piątek, 25 marca 2011, godz. 08:37
Spotkanie Gabriela z nazaretańską dziewczyną można odczytać jako przykład dialogu Boga z człowiekiem, wszak anioł mówi w imieniu posyłającego. Jeśli Niepokalana jest ikoną Kościoła, reprezentującą każdego wierzącego, zwiastowanie zawiera uniwersalne przesłanie.
więcej

Usta szeroko zamknięte

Dariusz Piórkowski SJ
Poniedziałek, 21 marca 2011, godz. 07:21
Niewątpliwie, nawet przy usilnym staraniu się, by kogoś wysłuchać, trudno jest być aktywnie obecnym przy rozmówcy przez dłuższy okres. Prawdziwe zaintrygowanie tym, co ktoś do nas mówi, to nie bułka z masłem.
więcej

Na Sądzie nie będzie wymówki

Dariusz Piórkowski SJ
Poniedziałek, 14 marca 2011, godz. 11:04
Scena Sądu Ostatecznego bardziej przypomina dramatyczną wizję niż klasyczną przypowieść. Oto Syn Człowieczy wydaje wyrok, ale w przeciwieństwie do współczesnego modelu rozprawy sądowej nie wnika w szczegóły, nie przesłuchuje świadków ani nie weryfikuje dowodów.
więcej

Mistrzowie wątpliwości

Robert Więcek SJ
Piątek, 11 marca 2011, godz. 14:32
Dziś nie neguje się, tylko podaje się w wątpliwość. Jakże to wygodne! Jakże komfortowe! Jakże relatywne! Tak naprawdę, udowadnia się, że nie ma żadnej świętości, żadnej stałej wartości. Podważa się każdą wypowiedź.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?