A A A

Dom Rekolekcyjny Księży Jezuitów "Górka" w Zakopanem

 

 

I. Historia Domu

 

Jezuici rozpoczęli budowę domu i działalność w Zakopanem w 1899 roku. Rok później konsekrowano kościół. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku okazało się, że stary dom, który służył głównie jako wypoczynkowy, przestał być bezpiecznym schronieniem dla swych mieszkańców. Ząb czasu mocno naruszył dziewiętnastowieczną drewnianą konstrukcję. Postanowiono więc wybudować nowy dom.

 

Stale rosnące zainteresowanie Ćwiczeniami duchowymi św. Ignacego skłoniło jezuitów do zmiany koncepcji funkcjonowania ośrodka zakopiańskiego. Postanowiono, że będzie on nie tylko służył potrzebom Towarzystwa Jezusowego, ale stanie się ogólnie dostępnym ośrodkiem rekolekcyjnym. Projekt nowego domu, o wiele większego od dotychczasowego, opracował architekt Zbigniew Śliwiński. W 1990 roku przygotowano teren pod budowę, która prowadzona była w dwóch etapach: wyburzania starej i wznoszenia nowej konstrukcji, tak aby umożliwić nieprzerwane funkcjonowanie domu i kościoła. Nowy budynek stanął w stanie surowym w 1994 roku.

 

Zobacz terminarz rekolekcji w Zakopanem

 

Przez pewien czas trwały prace przy wykończeniu i wyposażeniu pomieszczeń, a w styczniu 1998 zespół rekolekcjonistów z domu częstochowskiego dał tu pierwszą serię rekolekcji ignacjańskich. Od września tegoż roku dom rozpoczął samodzielną działalność rekolekcyjną.

 

Po starym domu pozostały jednak nie tylko wspomnienia. Jedno z pomieszczeń nowej budowli odtwarza wygląd dawnej rezydencji. Obecnie mieści się tu sala rekreacyjna wspólnoty jezuickiej.

 

Kościół na Górce liczy dziś sobie ponad sto lat, nowy dom rekolekcyjny ma ich niewiele ponad dziesięć. Tradycja i współczesność spotykają się tu na różnych płaszczyznach. Wspólnota jezuicka od wielu lat tworzy charakter i klimat tego miejsca, ale w historię wpisują się wciąż nowe osoby. Swój własny dar w życie domu wnoszą także ci, którzy przyjeżdżają odprawiać Ćwiczenia duchowne. Historia domu wciąż otwarta jest ku przyszłości, czeka na tych, którzy stworzą dalsze jej rozdziały...

 

II. Ekipa Domu Rekolekcyjnego

 

Na zdjęciu od lewej: o. Stanisław Biel SJ - dyrektor, o. Andrzej Górski SJ, o. Stanisław Majcher SJ,    o. Maciej Szczęsny SJ

 

III. Działalność Domu Rekolekcyjnego

 

Główną formą działalności Domu Rekolekcyjnego są Ćwiczenia duchowne, z pełnym milczeniem i prowadzeniem indywidualnym. Proponujemy kilkanaście serii rocznie  i kilka serii Fundamentu.

 

Drugą formę stanowią skupienia i sesje weekendowe. Rozpoczynają się w piątek wieczorem, a kończą w niedziele w południe. W planie: kilka konferencji, wprowadzenia do modlitwy, Eucharystia, okazja do rozmów indywidualnych i sakramentu pojednania, dzielenie w grupach. Sobota zwykle jest dniem całkowitego milczenia.

 

Zgłoś się na rekolekcje w Zakopanem - tutaj

 

Trzecią formą działalności są skupienia związane z położeniem domu, a więc połączone z wypoczynkiem. W zimie proponujemy Nartorekolekcje, w lecie Wędrówki górskie, a w innych okresach sesje połączone z trzydniowymi wyprawami w góry.

 

W pozostałym czasie dom służy potrzebom formacyjnym i wypoczynkowi jezuitów oraz osób z duszpasterstw jezuickich z całej Polski.

 

IV. Położenie i warunki zakwaterowania

 

Dom Rekolekcyjny może jednorazowo przyjąć około 90 osób w 38 pokojach, dwu, trzy i czteroosobowych z łazienkami, z możliwością pełnego wyżywienia. Rekolektanci mają do dyspozycji kaplicę z chórem, kościółek, oratorium, jedną dużą aulę mieszczącą 50 osób i cztery mniejsze, kawiarenkę, bibliotekę.

 

Zobacz galerię zdjęć Domu Rekolekcyjnego "Górka"

 

Dom jest pięknie położony na zboczu Gubałówki, niedaleko dolnej stacji kolejki linowej. Okna z jednej strony domu wychodzą na Gubałówkę, z drugiej na Tatry z charakterystycznym szczytem Giewontu. Wraz z przylegającym do domu parkiem i małym kościółkiem stwarza wprost wymarzone warunki do skupienia i modlitwy.

 

 

Zgłoszenia prosimy kierować na adres:

 

Dom Rekolekcyjny N.M. P. Nieustającej Pomocy „Górka”

ul. Ks. Kaszelewskiego 9

34-500 Zakopane

tel. 18 202 41 10, kom. 797 907 702

[email protected], www.drgorka.deon.pl

 

 

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook