Stop złej modlitwie

(fot. shutterstock.com)

Modlisz się, ale masz wrażenie, że Twoja modlitwa jest nieskuteczna? Szukasz wtedy innej, efektywniejszej formy? A może po prostu źle się modlisz?

 

Skoro święty Jakub napisał w swoim liście: "Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz" (Jk, 4,3), to trzeba mieć na uwadze i taką możliwość, że moja modlitwa może być zła.

 

Modlitwa to nie jest sprawa banalnie prosta, choć czasem - zwłaszcza tym, którzy jej na poważnie nie podejmują - tak się wydaje. Że niby wystarczy usiąść, złożyć ręce, odmówić modlitwę i już, sprawa załatwiona. Ona jest raczej jak przygoda i podróż do nieznanego kraju. Początkowo poruszamy się w nim niezdarnie, nawet jeśli towarzyszy nam entuzjazm nowości, często spotykany u ludzi odkrywających dopiero smak modlitwy i czujących przynaglenie, by się w nią zanurzyć. Z czasem dość szybko pojawiają się zniechęcenie, znudzenie i rutyna, zmęczenie walką z rozproszeniami, wreszcie nawet poczucie nieskuteczności czy wręcz bezsensu naszych modlitw.

 

Modlitwa to naprawdę nie jest prosta sprawa.

 

Więcej, dobra modlitwa jest trudną sztuką. Abba Agaton, żyjący na pustyni mnich, mistrz życia duchowego znany ze swojej mądrości, zapytany o to, która cnota czy dzieło są najtrudniejsze, bez wahania odpowiedział: "Modlitwa. W modlitwie bowiem aż do ostatniego tchu potrzeba walki".


Powalczmy zatem podczas tegorocznego Adwentu o dobrą modlitwę w naszym życiu, biorąc za przewodników tych, którzy osiągnęli na tym polu znaczne sukcesy: świętych. Za ich słowami stoi nie tyle wyczytana w poradnikach duchowych mądrość, ale lata doświadczenia. Dowiedli własnym życiem, że można im ufać, kiedy otwierają usta lub chwytają za pióro, by podzielić się swoimi odkryciami. Niech pomogą nam usunąć złą, a wprowadzić dobrą modlitwę w nasze życie.

 

*  *  *


"Stop złej modlitwie" - to nazwa naszego cyklu o tym, jak modlić się dobrze. W każdy piątek Adwentu na DEON.pl pojawi się komentarz ks. Przemysława Szewczyka do słów jednego z wielkich Doktorów Kościoła o modlitwie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook