Stulecie koronacji obrazu MB Kochawińskiej

Stulecie koronacji obrazu MB Kochawińskiej
Stulecie obrazu Matki Bożej Kochawińskiej
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W programie: relacja z papieskiej wizyty w Toskanii oraz rozmowa ks. Józefa Polaka SJ z ks. Andrzejem Pawłem Biesiem SJ o stuleciu obrazu Matki Bożej Kochawińskiej.

Z historią cudownego obrazu Matki Boskiej Kochawińśkiej wiąże się legenda, zgodnie z którą w 1646 roku, podczas podróży dziedziczki Rudy, Anny Wojnakowskiej do Żydaczowa, konie jej nagle stanęły i uklękły. Zdziwiona zobaczyła w starym dębie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wśród niezwykłej jasności. Obraz trzykrotnie przenoszono procesjonalnie do kościoła w Rudzie, lecz zawsze cudownie wracał na pierwotne miejsce. Postanowiono więc wybudować kaplicę w miejscu, gdzie obraz znaleziono.

Rosnący kult Matki Bożej z Kochawiny sprawił, że w 1755 r. abp lwowski Mikołaj Wyżycki wydał dekret uznający obraz za cudowny i łaskami słynący. Jeszcze tego roku obraz uroczyście przeniesiono do nowego kościoła i utworzono parafię w Kochawinie, gdzie dokonano koronacji cudownego wizerunku dnia 15 sierpnia 1912. Warto odnotować fakt, że uroczystość ta zgromadziła aż 100 tysięcy pielgrzymów.

 [-polacco_2_20120513_204343.mp3-]

DEON.PL POLECA

W latach 30-tych XX wieku, opiekę nad parafią w Kochawinie objęli Ojcowie Jezuici. Wyjątkowo ożywiona działalność duszpasterska zakonników została brutalnie przerwana przez wojnę i to wówczas ostatni proboszcz Kochawiny, ks. Józef Piecuch polecił wykonać wierną kopię obrazu, którą na początku 1944 umieszczono w ołtarzu, zamiast oryginału.

Przez kolejnych 21 lat cudowny obraz przebywał w kolegium Jezuitów w Starej Wsi, następnie (po renowacji) w Rezydencji Prowincjałów w Krakowie, gdzie znajdował się do 1974. Dalsze losy obrazu związane są z Gliwicami - początkowo z parafią św. Bartłomieja. 12 maja 1974 roku, dokonano tam uroczystej intronizacji obrazu i w związku z tym wydarzeniem II niedziela maja jest dniem odpustu ku czci Matki Boskiej Kochawińskiej.

W 1994 roku na os. Kopernika w Gliwicach utworzono parafię, nad którą opiekę sprawują jezuici, a cudowny obraz z Kochawiny przeniesiono do nowego kościoła jako do Sanktuarium MB Kochawińśkiej - Matki Dobrej Drogi.

W gliwickim sanktuarium miało już miejsce w ciągu ostatnich miesięcy kilka wydarzeń przygotowujących do obchodów jubileuszu 100 rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Kochawińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stulecie koronacji obrazu MB Kochawińskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.