Dlaczego potrzebujemy s. pokuty i pojednania?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Czwartek, 25 października 2012, godz. 11:50
Pośród pytań o sakrament pokuty i pojednania najczęściej powtarzane dotyczy potrzeby jego przyjmowania. Właściwej odpowiedzi zdaje się dostarczać wiara w ofiarowane ludziom przez Jezusa Chrystusa życie z Bogiem "na zawsze". Jest to dar Boga, który człowiek w swej wolności przyjmuje albo odrzuca. Sakrament pokuty i pojednania jest widzialnym znakiem rozumienia przez człowieka wielkości i ważności tego daru oraz troski, by go nie utracić.
więcej

Co to są odpusty i czego dotyczą?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Czwartek, 25 października 2012, godz. 11:49
Z przyjmowanie sakramentu pokuty związana jest budząca niekiedy wiele nieporozumień i emocji rzeczywistość tak zwanych odpustów. Czym one są? Kiedy i pod jakimi warunkami ich dostępujemy? Co one sprawiają w życiu człowieka?
więcej

Dlaczego Jezus przekazał sakr. uzdrowienia?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Czwartek, 25 października 2012, godz. 11:32
Życie z Bogiem, którego udzielają sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, może w człowieku ulec osłabieniu albo zostać całkowicie utracone na skutek uwikłania się w grzech. Chrystus, który przyszedł na ziemię, by ludzi uzdrawiać i jednać z Bogiem, kontynuuje swe dzieło za pośrednictwem Kościoła mocą Ducha Świętego. Czyni to w sakramentach pokuty i namaszczenia chorych, nazywanych sakramentami uzdrowienia.
więcej

Czym dla Kościoła jest Eucharystia?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 11 września 2012, godz. 10:01
Centralnym punktem życia religijnego Kościoła jest Eucharystia. Posiada ona szczególne znaczenie pośród wszystkich sprawowanych w liturgii Kościoła sakramentów. Z tego powodu Kościół zobowiązuje wierzących pod grzechem do brania w niej udziału w każdą niedzielę i nakazane święta kościelne.
więcej

Do czego potrzebny jest sakr. bierzmowania?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 11 września 2012, godz. 09:57
Bierzmowanie pozostaje w ścisłej więzy z Bożym planem zbawienia, który Pan Bóg stopniowo wypełnia w mocy Ducha Świętego. Jego obecność i działanie szczególnie wyraźnie dostrzegane jest w życiu i posłannictwie Jezusa Chrystusa. Ducha Świętego wysłużył i ofiarował Kościołowi Jezus Chrystus.
więcej

Co wnosi w życie człowieka chrzest?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 11 września 2012, godz. 09:51
Sakrament chrztu nazywany jest ze względu na główny obrzęd, przez który jest wypełniany: chrzcić (gr. baptizein) oznacza "zanurzyć", "pogrążyć" w wodzie. Określa się go także "obmyciem odradzającym i odnawiającym w Duchu Świętym".
więcej

Jak Pan Bóg udziela ludziom swego zbawienia?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 11 września 2012, godz. 09:45
Jedną z podstawowych czynności, która dostarcza światła w zrozumieniu zbawczego działania Boga, jest przyjęcie i uznanie, że ludzi zbawia obecny w swoim Kościele Jezus Chrystus. Czyni to uobecniając w sprawowanej przez Kościół liturgii sakramentalnej tajemnicę swej męki, śmierci i zmartwychwstania.
więcej

Dlaczego celebrujemy misterium w niedzielę?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 28 sierpnia 2012, godz. 09:52
Regularne powracanie dni, tygodni, miesięcy i lat stanowi dla człowieka miarę czasu dla własnego życia - jego długość oraz determinuje jego zachowanie i działanie.
więcej

Jak celebrujemy misterium paschalne Chrystusa?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 28 sierpnia 2012, godz. 09:49
Uobecniane w sakramentach Kościoła Misterium Chrystusa rodzi pytania: Kto celebruje (sprawuje) liturgię? Jak, kiedy i gdzie należy ją celebrować?
więcej

"Celebrować misterium chrześcijańskie"

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 28 sierpnia 2012, godz. 09:44
Zgromadzeni na celebrację liturgiczną chrześcijanie są ludem świętującym. Fundamentem świętowania jest misterium Chrystusa zamykające w sobie wydarzenia przeszłości, urzeczywistniające się w znakach, a także dające zadatek wiekuistej pełni.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt