Co oznacza: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj"?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Środa, 24 września 2014, godz. 11:44
Jeśli przyjmiemy, że ludzkie potrzeby są bardzo zróżnicowane, to chleb oznacza nie tylko pokarm zaspokajający głód fizyczny, ale też głód duchowy. Głód ten człowiek najczęściej wyraża zadając pytania o ostateczny sens swego życia, o swoje przeznaczenie itd. Jest to głód duchowy - głód słowa Bożego, Jego tchnienia i Ciała Chrystusa. Głód ten Bóg zaspokaja wyjaśniając za pośrednictwem Kościoła słowo Boże oraz udzielając przez Chrystusa zbawiającego w sakramentach Kościoła życia Bożego.
więcej

Czy rzeczywiście Kościół jest święty?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Wtorek, 19 sierpnia 2014, godz. 07:03
Znane są dość powszechnie sytuacje, które zdają się zaprzeczać temu, co powtarzamy w niedzielnym wyznaniu wiary: wierzę … w święty Kościół. W jaki sposób godzić niedzielne wyznanie wiary z codziennymi doświadczeniami zła i grzeszności doświadczanych w Kościele.
więcej

Co jest wolą Boga?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Środa, 13 sierpnia 2014, godz. 16:03
Przyjście na ziemię Jezusa Chrystusa jest wyrazem działania Boga, które przynosi ludzkości wolność i pełnię życia.
więcej

W jaki sposób przyczyniamy się do nastania królestwa Bożego?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Środa, 13 sierpnia 2014, godz. 15:59
W ogłoszonym i zapoczątkowanym na ziemi królestwie Bożym działa żywy Bóg. Zrozumienie wielkości przyniesionego ludzkości przez Jezusa daru jest przedmiotem prośby o "nastanie" królestwa Bożego.
więcej

Co znaczy "święcić" imię Boga?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Środa, 13 sierpnia 2014, godz. 15:53
Druga część Modlitwy Pańskiej wyraża "siedmiokrotne" wyznanie wiary w wielkie dzieła Boże. Wierzący prosząc Boga o dary potrzebne do codziennego życia jednocześnie dziękują i wielbią Go za to, czym wciąż ludzi obdarowuje.
więcej

Co wyrażamy powtarzając: "Ojcze nasz"?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Czwartek, 5 czerwca 2014, godz. 12:09
Zwracanie się do Boga "naszego" Ojca jest wspólnym dobrem wszystkich ochrzczonych. Chrześcijanie trwający w jedności wiary w Chrystusa oraz dzięki przyjętemu sakramentowi chrztu mają prawo uczestniczenia w modlitwie Jezusa o jedność Jego uczniów.
więcej

Dlaczego Boga nazywamy Ojcem?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Czwartek, 5 czerwca 2014, godz. 12:04
Tajemnicę Boga jako Ojca objawił ludziom Syn Boży, który stał się człowiekiem. Dzięki Synowi i Duchowi Świętemu przez chrzest uczestniczymy w osobowej relacji Syna Bożego z Ojcem, stajemy się przybranymi dziećmi Boga i uczestnikami Jego życia.
więcej

Dlaczego Modlitwa Pańska jest streszczeniem Ewangelii?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Czwartek, 5 czerwca 2014, godz. 11:56
Dla chrześcijanina nie bez znaczenia jest to, że Jezus nauczył swoich uczniów, w jaki sposób mają się zwracać do Ojca Niebieskiego. Na prośbę: "Panie, naucz nas modlić się", powierzył im i całemu Kościołowi podstawową modlitwę chrześcijańską.
więcej

Czego nie rozumiemy?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Poniedziałek, 19 maja 2014, godz. 14:42
Pismo Święte nazywa życie człowieka walką, gdyż ciągle musi zmagać się z różnymi trudnościami, musi pokonywać przeszkody i przeciwności. Tak jest też na modlitwie, dlatego można ją nazwać walką, gdyż człowiek zmaga się z zarzutami stawianymi modlitwie, a także trudnościami i pokusami, jakie rodzą się, gdy ją praktykujemy.
więcej

Jak powinna wyglądać modlitwa chrześcijanina?

Katechizm Kościoła Katolickiego
Poniedziałek, 19 maja 2014, godz. 14:22
Modlitwa chrześcijanina powinna obejmować całe jego życie. To jednak domaga się stałego praktykowania modlitwy w określonych momentach życia. Pierwsza część Modlitwy Pańskiej przypomina o konieczności oddawania Bogu należnej chwały i czci.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt