Jezus był białym mężczyzną z blond włosami i niebieskimi oczami, czy Żydem o ciemnej karnacji?

O czym nie powinniśmy zapominać, gdy widzimy różne wizerunki Jezusa na całym świecie? Przez wiele wieków powstała ich niezliczona ilość. Który z nich jest w takim razie prawdziwy?

 

Są dwa wymiary Jezusa, o których nie powinniśmy nigdy zapominać. Po pierwsze, na płaszczyźnie historycznej, był On Żydem palestyńskim z pierwszego wieku. Żydowskie pochodzenie Jezusa jest dla wiary chrześcijańskiej niezwykle ważne. Jezus był człowiekiem swego ludu i swoich czasów.

 

Łączy nas z bogatą i cudowną tradycją, która rozpoczyna się wiarą naszego wspólnego ojca Abrahama. Antyżydowskie uprzedzenia i pogromy, które niestety zbyt często miały miejsce w historii chrześcijaństwa, są antyjezusowe. Jeśli wierzymy w Jezusa, przyjmujemy za własne również dziedzictwo bycia Żydem i czcimy to dziedzictwo jako wyraz woli Bożej dla nas.

 

Zobacz różne wizerunki Jezusa malowane za pomocą piasku i światła:

 

 

Jednakże, po drugie, Jezus, człowiek swoich czasów, jest również człowiekiem wszystkich czasów. Na płaszczyźnie teologicznej stał się drugim Adamem, nową istotą ludzką, która ucieleśnia i obejmuje całą ludzkość.

 

1 Kor 15, 45-49: Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym. Nie było jednak wpierw tego, co duchowe, ale to, co ziemskie; duchowe było potem. Pierwszy człowiek z ziemi - ziemski, drugi Człowiek - z nieba. Jaki ów ziemski, tacy i ziemscy; jaki Ten niebieski, tacy i niebiescy. A jak nosiliśmy obraz ziemskiego [człowieka], tak też nosić będziemy obraz [człowieka] niebieskiego.

 

Oznacza to, że jest nie tylko białym mężczyzną z blond włosami i niebieskimi oczami (jak jest często przedstawiany w sztuce zachodnioeuropejskiej), ale również, jako zmartwychwstały, jest zarówno Grekiem, jak i Żydem, niewolnikiem, jak i człowiekiem wolnym, mężczyzną, jak i kobietą.

 

Ga 3,28: Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.

 

Chrystus jest więc zarówno Afrykańczykiem, Azjatą, Latynosem, jak i Europejczykiem i Amerykaninem. Jest zarówno "Chrystusem Apaczów", jak i "Chrystusem Kosmicznym". Tak jak to ujął poeta Gerard Manley Hopkins, jest On:

 

"Chrystusem - bo w tysiącach miejsc Chrystus się jarzy
Biaskiem, co ciała cudze prześwietla i oczy,
By Pan mógł dostrzec światłość w rysach ludzkich twarzy"

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.46

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ponury 05:47:38 | 2018-06-28
Jezusw wyglądał za każdym razem inaczej.w Biblii jest to wyrażnie napisane że rozpoznawali go po mowie i zachowaniu.nawet najbliżsi uczniowie mieli z tym kłopot

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mrf771 20:31:04 | 2018-06-27
Ja trochę z innej beczki ale nurtuje mnie poważne pytanie dotyczące Jezusa.
Dlaczego Jezus, Bóg przecież nie potępił plagi swoich czasów, plagi wszech czasów, plagi ludzkości ?
Dlaczego Jezus ani jednym słowem nie potępił niewolnictwa ? 
O tym, że Jezus nie potępił niewolnictwa świadczą także listy św. Pawła, w których w pełni aprobuje on ten stan rzeczy.
Wracając do Jezusa i niewolników dodam, że Chrystus także przeszedł do porządku nad innym obrzydliwym zwyczajem tzn. kastracją.
Mówiąc o małżeństwie stwierdził On, że niektórzy są niezdolni do małżeństwa bo tacy się urodzili a inni bo im ludzie tak uczynili.

Jako człowiek miłujący wolność nie mogę sobie z tym dać rady, zwłaszcza czytając św. Pawła, który wzywa niewolników do uległości.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Noe.D 15:06:49 | 2018-06-27
Jak widzimy Pana Jezusa i Jego Matkę to pięknie daje się zauważyć w Nazarecie wokół Bazyliki Zwiastowania - wszystkie kolory skóry, włosów, oczu...  

Oceń 3 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt