Pielgrzymując ku światłu. Rok Św. Jakuba

Różaniec
Małgorzata Laskowska / "Różaniec"
Niedziela, 25 lipca 2010, godz. 07:18
Pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba – do grobu „przyjaciela Pana” w Santiago de Compostela – jest dosyć nietypowe. Ma charakter wybitnie indywidualny, a wyruszyć można z każdego miejsca, nawet z własnego domu. Człowiek wyrwany z miasta, hałasu, tłumu i pośpiechu w bólach rodzi się tu na nowo.
więcej

Na Szlaku Jakubowym

Przewodnik Katolicki
Magdalena Woźniak / "Przewodnik Katolicki"
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 13:40
Camino de Santiago nie jest zwykłym szlakiem pielgrzymkowym. Jak mówią niektórzy: „Na Camino wszystko wygląda inaczej”, „tu rodzi się pytanie – kim jesteś?”.
więcej

Rzym świętych Piotra i Pawła

Przewodnik Katolicki
ks. Maciej Szczepaniak / "Przewodnik Katolicki"
Piątek, 25 czerwca 2010, godz. 08:39
Piotr i Paweł, apostołowie, których życiowe drogi często się krzyżowały, z pewnością wiele już nam powiedzieli. O Chrystusie, Jego życiu i Ewangelii… Może dziś mogliby nam opowiedzieć o "swoich" miejscach w Rzymie?
więcej

Misjonarz w kraju muzułmańskim

Życie Duchowe
ks. Józef Augustyn SJ
Wtorek, 15 czerwca 2010, godz. 07:23
Jeśli w miejscu pracy na dziesięciu pracowników dziewięciu to muzułmanie, to naprawdę trzeba mieć wiarę, by wytrwać. Istnieje wszechobecna presja psychologiczna. Niektórzy więc wolą mieć spokój i być jak wszyscy inni, wtopić się w większość. "Dlaczego ja mam brać wolne w niedzielę, a oni w piątek?". Zachowywać się jak wszyscy wydaje się rozwiązaniem problemu. Jeżeli chrześcijanie nie są mocno ugruntowani w wierze, to nie wytrzymują ciągłego dawania świadectwa o swojej inności - z Ryszardem Wtorkiem, jezuitą pracującym w Egipcie, rozmawia Józef Augustyn SJ
więcej

Pola Lednickie – chrzcielnica Polski

Przewodnik Katolicki
Weronika Stachura / "Przewodnik Katolicki"
Poniedziałek, 31 maja 2010, godz. 07:09
Tradycyjnie już w okolicach święta Zesłania Ducha Świętego do kolebki chrześcijaństwa polskiego przybywają ci, którzy chcą właśnie tu uczyć się wiary. Niezmiennie już, jak to zresztą było od samego początku, Lednica łączy pokolenia: wiek nie gra tu żadnej roli.
więcej

Fatima - nadzieja dla współczesnego świata

KAI / Krzysztof Gołębiowski / psd
Środa, 12 maja 2010, godz. 07:18
Podczas wizyty apostolskiej w Portugalii Benedykt XVI odwiedzi w dniach 12-13 maja Fatimę, gdzie znajduje się jedno z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Papież przybędzie tam z okazji 10 rocznicy beatyfikacji dwojga pastuszków, Hiacynty i Franciszka, którym ukazywała się Matka Boża w dniach od 13 maja do 13 października 1917 r.
więcej

Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy... w Fatimie

Posłaniec
Stanisław Czarnecki SJ
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 15:25
Tradycja pielgrzymowania istnieje od zarania chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali do miejsc życia i działalności Pana Jezusa w Ziemi Świętej. Miejscem pielgrzymek stały się z czasem groby męczenników bądź innych świętych, przez których orędownictwo wierni prosili o potrzebne im łaski.
więcej

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Jan Gać
Sobota, 3 kwietnia 2010, godz. 10:44
Czy Bazylika Grobu Pańskiego kryje w swych murach miejsce śmierci, pogrzebu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa? W poszukiwaniu odpowiedzi na to intrygujące pytanie należy w pierwszej kolejności odwołać się do najstarszych źródeł pisanych.
więcej

Obiekty związane z Męką Chrystusa

Jan Gać
Piątek, 2 kwietnia 2010, godz. 07:03
Obecna trasa Drogi Krzyżowej nie pokrywa się z drogą, jaką przeszedł Jezus od Antonii na Golgotę. Została opracowana i wytyczona przez franciszkanów przybyłych w XIV wieku do Ziemi Świętej i ma charakter pokutny i modlitewny, nie historyczny. Na przestrzeni kilkunastu stuleci zabudowa starej Jerozolimy wewnątrz murów obronnych uległa poważnym zmianom. Miasto było kilkakrotnie burzone i odbudowywane. Zatarł się bieg ulic z I wieku.
więcej

Filipiny – katolickie wyspy

Posłaniec
Jakub Kołacz SJ / Posłaniec
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 10:30
Siedem tysięcy wysp, małe wioski, do których kapłan dociera czasem raz w miesiącu, a czasem raz w roku, biedne życie, urozmaicone rzadkimi odwiedzinami ludzi z innego świata… Jak to się dzieje, że na Filipinach wciąż intensywna i ożywiająca Kościół jest wiara?
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook