„Czarnulka” z Montserrat - Katalońska Madonna

Przewodnik Katolicki
Michał Gryczyński / "Przewodnik Katolicki"
Wtorek, 12 kwietnia 2011, godz. 07:19
40 kilometrów na północny zachód od Barcelony znajduje się najświętsze miejsce Katalonii i najważniejsze – po Santiago de Compostela –sanktuarium w Hiszpanii. To duchowa stolica mieszkańców tego regionu, a także symbol jedności narodowej Katalończyków.
więcej

Szopki świata - piękno różnorodności

Posłaniec
Dariusz Kucia
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 13:32
Boże Narodzenie to czas obfitujący w obrzędy i zwyczaje, głoszące całemu światu radość z narodzin Zbawiciela. Wiele z nich, wywodząc się z kultury wyrosłej z wiary katolickiej nabrało ogólnoświatowego wymiaru stając się symbolem, po jaki sięgają różnorodne kultury i narody świętując z przyjścia na świat Nadziei.
więcej

Sanktuarium polskich dziejów

Życie Duchowe
Prof. Michał Rożek
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 06:20
Dla pokolenia zrodzonego w niewoli dziejową rolę katedry krakowskiej najlepiej oddał Stanisław Wyspiański, który w Wyzwoleniu tak pisał o tej niezwykłej w narodowym pejzażu świątyni: "Tu wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy, a człowiek, który tu wstąpi, staje się Polski częścią… otacza was Polska wieczyście nieśmiertelna".
więcej

Bazylika św. Jana na Lateranie

Jan Gać
Poniedziałek, 8 listopada 2010, godz. 06:11
Ten najstarszy i najwyższy rangą, oficjalny kościół chrześcijański na świecie pozostaje świadkiem burzliwych dziejów, co uzewnętrzniło się w jego architekturze i w nagromadzonych dziełach sztuki.
więcej

Santiago de Compostela – katedra św. Jakuba

KAI / Radio Watykańskie/ LaCroix / slo / psd
Piątek, 5 listopada 2010, godz. 07:17
W Santiago de Compostela trwa rok jubileuszowy. Jest on ogłaszany wtedy, gdy obchodzona 25 lipca uroczystość św. Jakuba wypada w niedzielę. Hiszpańskie sanktuarium, gdzie według tradycji znajduje się grób jednego z 12 Apostołów, a zarazem patrona Hiszpanii, spodziewa się w 2010 r. rekordowej liczby miliona pielgrzymów. Jednym z nich będzie 6 listopada papież Benedykt XVI.
więcej

Poczajowska Madonna - Częstochowa Unitów

Ryczerz Niep.
Krzysztof Kołtun / "Rycerz Niepokalanej dla Polonii"
Środa, 20 października 2010, godz. 07:17
Od krzemienieckich traktów w Szwajcarii Wołyńskiej, na wyniosłym wzgórzu – pielgrzymom jawi się Ławra Poczajowska. W słoneczny dzień złocone kopuły cerkwi mienią się, dając niecodzienny widok. Niegdyś święta góra, otoczona starodrzewem, stwarzała tajemniczy klimat. Po Roku Jubileuszowym 2000 poczajowskie wzgórze straciło swój przepiękny starodrzew. Zostało ono odkryte i mocno zurbanizowane, przez co zatraciło wiele z dawnej świetności architektury i przyrody.
więcej

Matka Najświętsza z Ostrej Bramy

Przewodnik Katolicki
Małgorzata Szewczyk / "Przewodnik Katolicki"
Sobota, 16 października 2010, godz. 07:17
Być w Wilnie i nie nawiedzić Matki Bożej Ostrobramskiej to tak, jak mijając Częstochowę, nie wstąpić na Jasną Górę. Zresztą, warto dodać, że w okresie międzywojennym były to najpopularniejsze miejsca pielgrzymkowe Rzeczypospolitej.
więcej

Spełniona obietnica - fenomen misteriów

Magazyn Familia
Mariusz Krawiec SSP / "Magazyn Familia"
Sobota, 2 października 2010, godz. 07:17
W małym bawarskim Oberammergau od przeszło trzystu lat wystawiana jest pasja. Kiedyś ochroniła ona mieszkańców od śmierci, dziś prowokuje swoim przesłaniem.
więcej

Monte Sant’Angelo - Góra Świętego Anioła

Posłaniec
Urszula Janicka-Krzywda
Środa, 29 września 2010, godz. 07:16
Santuario di San Michele Arcangelo lub San Michele di Gargano należy do najstarszych sanktuariów Europy. Znajduje się we włoskim miasteczku o nazwie Monte Sant’Angelo, czyli Góra Świętego Anioła. Leży ono na południu Włoch, w Apulii, na półwyspie Gargano, oblanym wodami Adriatyku. Jest to najwyżej położona (850 m npm) i najzimniejsza miejscowość na półwyspie. Z głębokiej doliny wiodą na stromy górski grzbiet porośnięty w większości lasami strome ścieżki i drogi.
więcej

Warto się wysilić

Posłaniec
Magdalena Wojaczek
Środa, 28 lipca 2010, godz. 13:42
Pieszo, na rowerze, a nawet na rolkach - każdy sposób jest dobry. Wystarczą chęci, odrobina samozaparcia i wiara, że uda się dotrzeć do celu. Pielgrzymowanie przed oblicze Czarnej Madonny to niezapomniane rekolekcje w drodze.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook