Krwawy zamach podczas Mszy św. w Nigerii

Nieznani, uzbrojeni sprawcy zaatakowali w niedzielę rano wiernych zgromadzonych na Mszy św. odprawianej na terenie największego uniwersytetu w mieście Kano w Nigerii. Z niepotwierdzonych doniesień w wyniku zamachu zginęło 20 osób a wiele zostało rannych.


Starą częścią kampusu państwowego Uniwersytetu Bayero w Kano wstrząsnęły dzisiaj rano strzały i eksplozje - donoszą międzynarodowe agencje i portale internetowe. Celem ataku byli katoliccy studenci, którzy co niedzielę zbierają się w jednej z sal wykładowych, aby wziąć udział w Mszy św.

 

Jak dotychczas nikt nie przyznał się do odpowiedzialności za krwawy atak. Od miesięcy chrześcijanie w Nigerii są przedmiotem licznych zamachów, za które w większości odpowiedzialna jest organizacja islamskich fundamentalistów Boko Haram. Przeprowadzili oni już wiele podobnych zamachów na kościoły i inne chrześcijańskie obiekty.

 

W Wielkanoc samochody-pułapki eksplodowały przy kościołach w Kadunie, Jos i innych miastach tego kraju, zabijając 60 osób i raniąc kilkadziesiąt innych. Kilka kościołów zostało zniszczonych. Liczba chrześcijan, którzy zginęli w atakach terrorystycznych od początku tego roku wzrosła do ponad 600 osób.

 

Członkowie Boko Haram dążą do utworzenia państwa islamskiego. Chcą najpierw "wyzwolić" od chrześcijan północną Nigerię, a następnie całą resztę tego liczącego około 160 milionów mieszkańców kraju. Terroryści, prócz chrześcijan, atakują również umiarkowanych muzułmanów i ich duchownych, jak też nauczycieli, dziennikarzy czy polityków będących zwolennikami pokoju i pojednania.

 

Licząca 160 milionów mieszkańców Nigeria jest największym pod względem liczby ludności krajem Afryki. Na południu kraju żyje wielu chrześcijan, północ jest zdominowana przez muzułmanów

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~gosc 21:42:07 | 2012-04-29
to niepojete dla mnie. w imie jakich wartosci dzialaja zamachowcy???????? straszne! Niech Pan umacnia naszych braci i siostry w Nigerii aby trwali mocni w wierze, nadzieji i milosci mimo wszystko. To ogromna proba dla nich. My, zyjac sobie tutaj w spokoju, malo o nich myslimy i za nich sie modlimy. Przynajmniej ja :(

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook