Dbajmy o mocny fundament, a nie o wizje

Rekolekcje biblijne, Maratony Biblijne, a nade wszystko spotkania ze Słowem Bożym w indywidualnej modlitwie albo w gronie rodzinnym - to propozycje na rozpoczęty wczoraj Tydzień Biblijny. Budujmy swoją chrześcijańską tożsamość na mocnym fundamencie apostolskiego depozytu wiary - zachęcają wiernych polscy biskupi w wydanym z tej okazji liście pasterskim. Przestrzegają równocześnie, by "nie przeceniać wartości objawień prywatnych, a tym bardziej nie opierać swej wiary na bliżej nieokreślonych wizjach".


U progu Tygodnia Biblijnego biskupi podkreślają, że słowa Pisma Świętego są skierowane do każdego z nas osobiście. "Dlatego Kościół, poprzez ustanowienie Niedzieli Biblijnej, zaprasza nas do codziennego - osobistego i wspólnotowego - czytania Pisma Świętego w rodzinach" - głosi dokument.

 

Pomocą mogą być także telewizyjne i radiowe programy biblijne czy komentarze do czytań mszalnych w tygodnikach katolickich. "Twórzmy w parafiach kręgi biblijne, a w diecezjach Szkoły Słowa Bożego jako żywe Domy Słowa, aby Ewangelia nie była bezdomna! Oby Pismo Święte nie było jedną z wielu książek porzuconych na półce!" - proszą biskupi.

 

List Episkopatu podkreśla, że możemy poznawać Stwórcę, patrząc na otaczający nas świat. W sposób szczególny Bóg objawia się w człowieku, którego stworzył "na swój obraz". Pełnia Objawienia Bożego dokonała się w Chrystusie. "W Nim Bóg otworzył przed ludźmi swoją Tajemnicę. I nie będzie już innego Objawiciela" - piszą biskupi za Katechizmem Kościoła Katolickiego. Cała prawda o zbawieniu została zawarta w Ewangelii Jezusa i w nauczaniu Apostołów. "Bóg objawia się nam także dzisiaj, gdy wraz z Kościołem otwieramy Pismo Święte, aby w duchu wiary je czytać i wyjaśniać metodami, którymi posługuje się ludzki rozum" - czytamy.

 

Biskupi podkreślają, że "dane ludziom objawienia prywatne nie dodają nic nowego do Objawienia Bożego". Jak czytamy, "udzielane są przez Boga pojedynczym osobom, aby Kościołowi powszechnemu lub wspólnotom lokalnym czy określonym grupom mocniej przypomnieć prawdę już obecną w Piśmie Świętym i Tradycji". Na przykład przez św. Faustynę Pan Jezus przypomniał całemu Kościołowi prawdę o miłosierdziu Boga, objawioną już w Starym i Nowym Testamencie. Podobnie liczne objawienia maryjne niczego nie dodają do Ewangelii. "Z kolei, objawienia prywatne, dawane ludziom w postaci wizji czy głębokich przeżyć religijnych, służą najczęściej temu, aby ich nawrócić, pogłębić ich więź z Bogiem bądź umocnić na drodze dawania świadectwa Chrystusowej Ewangelii" - czytamy w liście biskupów.

 

Przypominają oni, że każde objawienie prywatne musi być uznane przez Urząd Nauczycielski Kościoła. "Dlatego trzeba zachować wielką ostrożność w przyjmowaniu treści dotyczących wiary i moralności zawartych w objawieniach prywatnych" - piszą hierarchowie. List przypomina, że żadne objawienie prywatne nie domaga się od nikogo przyjęcia w wierze, dotyczy to również objawień uznanych przez Kościół.

 

List pasterski "Objawienie Boże a objawienia prywatne" będzie odczytywany w kościołach 22 kwietnia. W tym dniu, nazywanym Niedzielą Biblijną, rozpoczyna się IV Tydzień Biblijny.

 

Zdaniem abp. Józefa Michalika, przeżywamy w Polsce okres renesansu Słowa Bożego. - Ten Tydzień Biblijny ma nas zmobilizować, szczególnie zainteresować Pismem Świętym - wskazuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Tłumaczy też, że nie o samo przeczytanie Biblii chodzi. - Słowo Boże, jeśli ma dać owoc, trzeba pamiętać, że jest natchnione. Czyli jest Słowem Boga, które zawiera dodatkową myśl, które zawiera dodatkową treść i siłę, potencjał wewnętrzny. To jest niejako klucz, którym otwierają się dary Boże złożone w człowieku, w każdym z nas. Jeśli ten Boży klucz Słowa Bożego przyjmiemy, zaczniemy nim otwierać nasze własne wnętrze, źródła nowe wody żywej popłyną, można by powiedzieć językiem Ewangelii - mówi abp Michalik.

 

Przewodniczący KEP dodaje, że Biblia zawiera też wielowiekową mądrość pokoleń, mądrość Bożą i ludzką. - Dobrze jest jakiś fragment przyjąć jako skierowany do siebie i żyć jakiś czas tym właśnie - podkreśla biskup.

 

Hasłem tegorocznego, czwartego już Tygodnia Biblijnego, są słowa: "Kościół domem budowanym przez miłość". Jest on obchodzony od 22 do 28 kwietnia. Materiały duszpasterskie, które moderatorzy diecezjalni "Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II" przygotowali na ten rok zawierają teksty liturgii Słowa Bożego, opatrzone komentarzem biblistów. Ukazują one jak budować miłością dom, którym jest Kościół.

 

Wśród inicjatyw związanych z Tygodniem Biblijnym w Polsce znajdują się m.in. Maratony Biblijne (Warmiński Maraton Biblijny, Ekumeniczny Maraton Biblijny w archidiecezji krakowskiej), rekolekcje biblijne i spotkania biblijne.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook