Studenci na J. Górze. "Potrzeba świadectwa"

Studenci na J. Górze. "Potrzeba świadectwa"
(fot. olo81 / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / pz

Pod hasłem "Dom nie ręką ludzką uczyniony" na Jasnej Górze odbyła się 76. Pielgrzymka Akademicka. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło ponad 3 tys. studentów i wykładowców oraz rektorzy i reprezentanci 80 uczelni wyższych w Polsce. Pielgrzymka była okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także próbą odkrywania nowych wyzwań stojących przed duszpasterstwem akademickim.

Abp Józef Michalik podkreślił, że duszpasterstwo akademickie poprzez kształtowanie elit duchowych i kulturalnych stanowi bardzo ważną gałąź nadziei Kościoła w Polsce. Podczas Mszy św. sprawowanej na szczycie jasnogórskim w sobotę, przewodniczący Episkopatu wzywał do odważnego świadectwa wiary. - Nie poszerzy się wiara, nie pogłębi się wiara w narodzie, w Europie, która przeżywa swoje różne kryzysy, jeśli nie ożywi się, nie zdynamizuje się pogłębiona wiara nasza i wola świadectwa - mówił abp Michalik.

Zachęcał, aby studenci nie bali się dawać świadectwa także poprzez słowo pisane i mówione, "bo Kościół liczy na to świadectwo". - Technika dziś jest bardzo dynamiczna i potrafi podsunąć nam sposoby dawania także np. w Internecie odważnego świadectwa. Trzeba to wykorzystywać, by i tam opowiadać się za Chrystusem i mówić, że On żyje - zauważył przewodniczący KEP.

Kaznodzieja wyjaśniał, że aby dawać świadectwo, należy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania: czy znam Boga prawdziwego? Czy znam Kościół prawdziwy? Czy znam dzisiejszy świat? Abp Michalik przypomniał, że chrześcijaństwo "to nie tylko moja relacja do Chrystusa, ale także moja relacja do braci". Zauważył, że największą bolączką ludzi wierzących jest dziś kryzys modlitwy, "że nie pogłębiamy wiary przez modlitwę, że nie szukamy Boga osobowego, tylko Boga rozumu, a tylko odkrywanie i pogłębianie relacji do Boga osobowego jest drogą do wiary, która dotrwa do końca".

DEON.PL POLECA

Studenci podkreślali potrzebę przeżywania wspólnotowych spotkań. - Uważam, że ważne jest dla wszystkich ludzi, którzy tutaj przybyli, poczucie wspólnoty, bo jak wiemy współczesne środowiska akademickie - choćby studenci mieszkający w akademikach - z Kościołem mają wspólnego niewiele - powiedziała Małgorzata z częstochowskiego duszpasterstwa Emaus.

Uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie ponowili ślubowania akademickie z 1936 r. Na program spotkania złożyły się m.in. konferencje dotyczące troski o Kościół, człowieka, życie i prawdę.

76. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej rozpoczęła się w piątek nabożeństwem maryjnym w Kaplicy Matki Bożej. Następnie młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. O godz. 21.30 odprawiona została Akademicka Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

W sobotę przed południem w bazylice jasnogórskiej, w Sali o. Kordeckiego oraz w Kaplicy św. Józefa odbyły się konferencje tematyczne. Do ich wygłoszenia zaproszono specjalnych gości. Prelekcję pt. "Dom nie ręką uczyniony" wygłosił o. Witold Kawecki. O trosce o Kościele mówił Paweł Juchniewicz, Rafał Porzeziński opowiedział o trosce o człowieka, a Dariusz Basiński z kabaretu "Mumio" o trosce o wiarę.

W sobotę o 17.00 młodzież akademicka rozpoczęła pielgrzymkę z archikatedry częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Pielgrzymi zgromadzili się przed Szczytem, gdzie o godz. 18.30 uczestniczyli we Mszy św pod przewodnictwem abp Józefa Michalika.

Po całonocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej pielgrzymka zakończyła się Mszą św. odprawioną w niedzielę o godz. 9.00 w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył bp Marek Jędraszewski, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Podczas pielgrzymki nie zabrakło również spotkań z kulturą. W Wieczerniku odbył się koncert, a w Kaplicy św. Józefa Teatr Patataj wystawił sztukę pt. "W pół przerwane słowa".

W organizację pielgrzymki czynnie włączyły się duszpasterstwa akademickie ze Szczecina, Radomia, Warszawy, Wrocławia, Warszawy-Pragi, Bydgoszczy, Rzeszowa. Co roku pielgrzymkę akademicką przygotowuje także Duszpasterstwo Akademickie "Emaus" z Częstochowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Studenci na J. Górze. "Potrzeba świadectwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.