Kościół nie powinien obawiać się prześladowań

- Kościół nie powinien obawiać się prześladowań, jakie musi znosić w swoich dziejach, ale zawsze, tak jak Jezus w Getsemani, musi ufać w obecność, pomoc i moc Boga przyzywanego w modlitwie - powiedział Benedykt XVI w katechezie podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Na placu św. Piotra zgromadziło się 22 tys. pielgrzymów z całego świata, wśród nich wielu Polaków.
 

Tekst papieskiej katechezy - zobacz tutaj

 

Benedykt XVI rozważał tzw. "małe Zesłanie Ducha Świętego", jakie miało miejsce w momencie kulminacyjnym trudnej fazy życia rodzącego się Kościoła opisane przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich. Fragment ten dotyczy modlitwy jaką apostołowie odmówili po uwolnieniu Piotra i Jana z więzienia, do którego zostali wtrąceni za głoszenie zmartwychwstania Jezusa.

 

Papież wskazał, że obliczu niebezpieczeństwa, trudności, zagrożenia pierwsza wspólnota chrześcijańska nie usiłuje dokonywać analizy, aby zastanowić się, w jaki sposób reagować, jak się bronić, jakie podjąć środki, ale w obliczu próby staje do modlitwy.

 

Charakteryzując modlitwę papież podkreślił, że jest to jednomyślna i zgodna modlitwa całej wspólnoty, która staje w obliczu sytuacji prześladowania z powodu Jezusa. Zwrócił uwagę, że nie jest to tylko modlitwa Piotra i Jana, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie, ale całej wspólnoty. - W obliczu prześladowań doznanych z powodu Jezusa, wspólnota nie tylko się nie lęka, ani też nie dzieli, lecz jest głęboko zjednoczona w modlitwie, jak jeden mąż, aby przywoływać Pana - mówił Benedykt XVI zaznaczając, że Kościół nie powinien obawiać się prześladowań, jakie musi znosić w swoich dziejach, ale zawsze, tak jak Jezus w Getsemani, musi ufać w obecność, pomoc i moc Boga przyzywanego w modlitwie.

 

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że pierwsza wspólnota chrześcijańska najpierw próbuje dogłębnie zrozumieć to, co się wydarzyło, próbuje odczytać wydarzenia w świetle wiary i czyni to właśnie poprzez Słowo Boże. W modlitwie wznoszonej do Pana wspólnota wychodzi od przypomnienia i przywołania wielkości i ogromu Boga, następnie przechodzi do rozpoznania, jak Bóg działał w dziejach, był bliski swego ludu okazując się Bogiem, który troszczy się człowieka, który go nie opuszcza. W tym miejscu jest wprost cytowany psalm 2 w świetle którego odczytywany jest sprzeciw wobec Jezusa, Jego męka i śmierć jako realizacja planu Boga Ojca dla zbawienia świata.

 

Papież zaznaczył, że pierwsza wspólnota chrześcijańska nie jest zwykłym stowarzyszeniem, ale wspólnotą żyjącą w Chrystusie; dlatego to, co ją spotyka jest częścią planu Bożego. - W modlitwie rozważanie na temat Pisma Świętego w świetle tajemnicy Chrystusa pomaga odczytać obecną rzeczywistość w obrębie historii zbawienia, jakiego Bóg dokonuje w świecie - powiedział papież.

 

Benedykt XVI przypomniał, że "owocem wspólnej modlitwy, jaką wspólnota chrześcijańska wznosi do Boga jest Zesłanie Ducha Świętego, daru Zmartwychwstałego, który wspiera i kieruje swobodnym i odważnym głoszeniem Słowa Bożego, pobudzającego uczniów Pana do wyjścia bez lęku, żeby nieść Dobrą Nowinę aż na krańce świata". - Podobnie jak pierwsza wspólnota chrześcijańska, także my, godząc się na oświecenie Słowem Bożym, przez rozważanie Pisma Świętego, możemy się nauczyć dostrzegania, że Bóg jest obecny w naszym życiu, nawet w chwilach trudnych i że wszystko jest częścią doskonalszego planu miłości, w którym ostateczne zwycięstwo nad złem, grzechem i śmiercią należy naprawdę do dobra, łaski, życia, do Boga - zachęcał papież.

 

Ojciec Święty podkreślił, że podobnie jak miało to miejsce w pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej, modlitwa pomaga nam odczytać dzieje osobiste i zbiorowe w perspektywie bardziej sprawiedliwej i wiernej, w perspektywie Bożej. - Także my chcemy ponowić prośbę o dar Ducha Świętego, który rozpala serce i oświeca umysł, aby rozpoznać, jak Pan wypełnia nasze prośby zgodnie ze swoją wolą miłości, a nie według naszej woli - powiedział Benedykt XVI.

 

Po odczytaniu tekstu katechezy Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w różnych językach. Zwracając się do Polaków papież powiedział: - Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, od wspólnoty wierzących z czasów apostolskich, którą dzisiaj w katechezie wspominamy, uczmy się ufnej modlitwy. Codzienne wydarzenia, trudności i problemy postrzegajmy w świetle wiary. W Słowie Bożym szukajmy odpowiedzi na pytania o sens życia i własnego powołania. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. 

 

Podczas audiencji Benedykt XVI poprosił także wiernych o modlitwę w swojej intencji w 7. rocznicę inauguracji pontyfikatu. - Proszę was, wspierajcie mnie waszymi modlitwami, abym z pomocą Ducha Świętego mógł kontynuować moją służbę dla Chrystusa i Kościoła - powiedział papież.

 

Równocześnie papież podziękował za wszystkie życzenia jakie otrzymał z okazji przypadającej 19 kwietnia 7. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową i 85. rocznicy urodzin, która przypadła 16 kwietnia. - Serdecznie dziękuję za miłe życzenia urodzinowe, które napłynęły do mnie z wielu stron. Bóg zapłać!

 

Kapela Waging z ojczystej Bawarii zagrała papieżowi serenadę. Benedykt XVI podziękował w bawarskim dialekcie: - Bóg zapłać za waszą serenadę. To było piękne!

 

Podczas dzisiejszej 310. od początku pontyfikatu audiencji ogólnej na placu św. Piotra zebrało się ponad 22 tys. pielgrzymów z całego świata. Kapłan przemawiający w imieniu wszystkich niemieckojęzycznych pielgrzymów złożył papieżowi gratulacje z okazji wyboru i 85. rocznicy urodzin.

 

Watykan od poniedziałku utworzył specjalny adres mailowy: [email protected], pod który można przesyłać gratulacje i życzenia.

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook