Prezent na I Komunię św? Propozycje!

Kiedyś na I Komunię św. dzieci, oprócz medalików i książeczek do nabożeństwa dostawały zegarki, rowery, niewielkie sumy pieniędzy. Dziś otrzymują laptopy, quady, tablety, smartfony. Z roku na rok prezenty komunijne są coraz droższe - są one wyznacznikiem sytuacji ekonomicznej Polaków.

 

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna w tym roku ma paść rekord - na prezenty dla ok. 350 tys. dzieci dorośli wydadzą ok. 1,5 mld zł. Co jednak zrobić, aby nie przysłoniły istotę duchową tego święta?


Dzieci pierwszokomunijne otrzymują od chrzestnych i rodziny także pieniądze. - Uczniowie przechwalają się, kto ile dostał - mówi KAI pragnąca zachować anonimowość katechetka z południowej Polski. - Ale sumy sięgają kilku tysięcy złotych - zapewnia. Jej zdaniem charakter prezentów świadczy o zaangażowaniu religijnym rodziny.

 

Pani Lidia Góralewicz z Trzebini ofiaruje w tym roku kolejnemu synowi, przystępującemu do sakramentu, Pismo Święte. Opowiada, że jej starszy syn przekazał otrzymaną od rodziny sumę na organizowaną przez księży pallotynów akcję Adopcja Serca. Pieniądze wystarczyły na pokrycie kosztów utrzymania kilkuletniej dziewczynki z Rwandy w ciągu dwóch lat.

 

Marianin ks. Stanisław Szlassa, proboszcz parafii na warszawskim Marymoncie jest zdania, że należy mówić o prezentach z rodzicami, poddawać im pomysły, ale efekt zależy od autorytetu duszpasterza, który nie ma jednak wpływu na pozostałych członków rodziny. Wspomina, jak będąc wikarym w kościele na Stegnach w Warszawie zainicjował zwyczaj ubierania dzieci w identyczne stroje. Opór rodziców był duży, jednak ostatecznie dostrzegli dobre strony takiego rozwiązania. Z ogółu wyłamał się ojciec, który zdecydował, że jego córka wystąpi w wyjątkowo ozdobnej sukience. Jednak gdy w dzień przystąpienia do I Komunii św. dziewczynka zorientowała się, że różni się od pozostałych dzieci, kategorycznie zażądała przebrania jej w standardową tunikę, bo nie chciała wyróżniać się od koleżanek.


Ks. Szlassa opowiada też o rodzinie, która w prezencie ofiarowała dziecku uroczysty obiad, na którym zebrała się cała rodzina. - To był prezent, który pokazał dziecku, że wspólnota z Panem Jezusem rodzi też wspólnotę z ludźmi.

 

Lidia Góralewicz posyła w tym roku kolejnego syna do I Komunii św. Gdy do sakramentu przystępował jego starszy brat, matka wykorzystała jego pasję czytania książek. Ponieważ chłopak zapytał rodziców, która z książek jest najpiękniejsza na świecie, odpowiedzieli, że Pismo Święte i z okazji Komunii dostał w prezencie Księgę ksiąg. Teraz jego młodszy brat także prosi o Biblię. Nie zraża się, że będzie to już kolejny egzemplarz w domu - rodzicom tłumaczył, że i tak kiedyś odejdzie, a będzie miał własny egzemplarz Pisma Świętego. Zdaniem p. Góralewicz ważne jest, żeby także dziecko zechciało z okazji swojego święta coś bliskim. W rodzinie ustalił się zwyczaj obdarowania krewnych, choćby niewielkimi książeczkami, losowanymi wśród uczestników uroczystości.

 

Otrzymane od starszych pieniądze syn p. Góralewicz przekazał księżom pallotynom w ramach akcji Adopcja Serca. Dzięki temu miała zapewnione utrzymanie przez dwa lata, a chłopiec chwalił się kolegom, że ma siostrę w Afryce. Jego matka opowiada o innych zwyczajach, np. rodzina pielgrzymuje do Częstochowy w rocznicę I Komunii św. - W ramach prezentu można też udać się na rodzinną wycieczkę. Na zaproszeniach na uroczystość komunijną trzeba poprosić najbliższych żeby nie kupowali drogich prezentów, a przeznaczyli pieniądze na przykład na utrzymanie misjonarza w Afryce. W tym roku zbieramy na szkołę w Czadzie. - Tych możliwości jest bardzo dużo, trzeba tylko słuchać dzieci - mówi L. Góralewicz, która dodaje, że wiele pomysłów poddali jej synowie.

 

W opinii ks. Szlassy jedynie ok. 20 proc. rodzin przeżywają I Komunię św. swoich dzieci jako święto religijne. Tak wynika z jego obserwacji z 14 lat pracy duszpasterskiej.

 

Jedna z rozmówczyń opowiadała KAI o Komunii św., która odbyła się w podwarszawskiej miejscowości, gdzie osiedlili się zamożni przedsiębiorcy. Wprawdzie rodzice pogodzili się z tym, że dzieci pójdą do Komunii św. ubrane w identyczne tuniki. Jednak jedna z matek, nie godząc się z takim rozwiązaniem, zamówiła u jubilera wianek dla córki wykonany ze szczerego złota. Dziewczynka się wyróżniała.

 

- Wszystko zależy od tego, jak rodzice pokierują dzieckiem - mówi katechetka - rozmówczyni KAI. - Katecheci i księża mogą jedynie sugerować i prosić. Ks. Szlassa podkreśla, że I Komunia św. nie stwarza szansy na ukształtowanie rodziców, a to od nich właśnie zależy klimat duchowy uroczystości. Księża i nauczyciele religii nieraz odczuwają swoją bezradność i niemoc wobec woli starszych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

grudzienpraca 09:33:29 | 2018-05-28
Wiecie co? Warto stawiać na klasykę. Zawsze. Spójrzcie na mieszkania - wracamy do czasów, kiedy liczyła się prostota - nie brzmi znajomo? W branży technologicznej liczy się innowacja, ale nie możemy za każdym razem sprowadzać się tylko do niej. Ostatnio stawiam na proste stroje, oraz eleganckie dodatki. Ostatnio np. przeczytałem, że fajny jest np. zegarek. Szukałem prezentu dla kogoś, a skończyło się na tym, że zakupiłem coś dla siebie. Na stronie internetowej http://www.maleacieszy.pl/ponadczasowe-zegarki-na-pamiatke/ jest fajnie opisana oferta jednego ze sklepów - polecam!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

monika1 22:14:30 | 2018-04-03
Taki pomysł jako dodatek do koperty, PUDEŁKO NA MODLITWY, można zamówić z imieniem dziecka, są dostępne wzory komunijne

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

martyna.drzewiecka2 12:59:51 | 2018-02-02
Ja znalazłam super opcję! Przytulanki świętych! To nie dość że wartościowy prezent dla dziecka, to jeszcze przytulanka edukacyjna... Szczególnie polecam w.Ritę - piękna, super wykonana, dziecko się z nią nie rozstaje - www.ruah.eu :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marta 19:45:06 | 2012-05-30
 Świetny pomysł! Przynajmniej dostanie coś edukacyjnego, a nie kolejną zabawkę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~karel 18:43:55 | 2012-05-28
 Ja byłam w tym roku gościem na komunii bratanka. Zamówiłam mu kolekcję "Drapieżniki z Bliska" z IMP-u, będę mu opłacać prenumeratę aż mu się znudzi. Przynajmniej to jest lepsze od quada.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kamil 20:52:02 | 2012-05-27
kupiłem dla chrześniaka między innymi bardzo ladnie wydane opowieści bibilijne z http://opowiescibiblijne.pl/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cloudine 18:00:15 | 2012-05-05
 W przyjmowaniu sakramentu pierwszej komunii najwięcej szumu robią rodzice i to oni nakręcają dzieci i gości na kasę, prezenty, przyjęcia, stroje. Trudno żeby dzieci pamiętały i wiedziały po co przyjmują komunie skoro rodzice większą uwagę przywiązują do całej otoczki. Skoro część parafii wprowadza unifikację strojów, to księza powinni kłaść nacisk na rozmiary prezentów. Na publi.pl znajdziecie więcej artykułów o uroczystościach pierwszokomunkjnych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~warrior 16:59:56 | 2012-04-17
jeszcze jakby to było po polsku napisane, to już by było wszystko fajnie... :-/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Pytacz 16:18:17 | 2012-04-17
"W opinii ks. Szlassy jedynie ok. 20 proc. rodzin przeżywają I Komunię św. swoich dzieci jako święto religijne."

To po co reszcie umożliwiać profanowanie sakramentów i kult mamony?
Może zbyt łatwo udziela się sakrametny, za małe wymagania stawia,
perły rzuca przed wieprze?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Weronika 14:35:50 | 2012-04-17
Oczywiście wymiar duchowy pierwszej komunii jest najważniejszy ale duży prezent wcale nie musi przysłaniać tego co najważniejsze, może równiez podkreślać wagę tego wydarzenia, tak samo jak prezenty ślubne
co do jednakowych strojów to jest to dobry pomysł, choć często niestety te alby wyglądają tragicznie - kiepski materiał, zły rozmiar, a przecież można uszyć też alby w ktorych dziewczynki będą wyglądać pięknie, jak dla każdej kobiety, również małe dziewczynki w dni ważnego święta pragną wyglądać pięknie i nie mozna nam tego odbierać

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook