Rekord małych kolędników - 1 mln 380 tys. zł

Prawie 1 mln 380 tys. zł - zebrali mali kolędnicy, którzy w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzili domy mieszkańców diecezji tarnowskiej. To o ok. 170 tys. zł. więcej niż przed rokiem i jak dotąd najwyższa suma zebrana podczas wszystkich edycji.


Akcja przeprowadzana jest od 19 lat i ciągle się rozwija. W tym roku kolędowało prawie 20 tys. dzieci. Odwiedziły one ok. 142 tys. mieszkań w 409 parafiach.

 

- Dzięki zaangażowaniu dzieci i ich opiekunów oraz hojności diecezjan będziemy mogli zrealizować na misjach 16 projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych i medycznych - cieszy się ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego w tarnowskiej kurii.

 

- Dzieci pomagały w tym roku szczególnie najmłodszym, wśród których pracują tarnowscy misjonarze m.in. w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Brazylii i Peru, a także w Zambii, gdzie pracują siostry służebniczki starowiejskie.

 

Hasło kolędowania misyjnego brzmiało "Nsatu Nzambi, nastu kuzaba", co oznacza "Głód Boga i głód chleba, który cierpią dzieci".

 

Dzięki pomocy małych kolędników powstanie szkoła dla głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie. Koszt budowy szkoły wynosi ponad 173 tys. euro. W tym roku planowana jest budowa pomieszczeń sanitarnych i trzech sal lekcyjnych. Wiele dzieci głuchych i głuchoniemych nie jest zapisanych do szkoły lub innej placówki oświatowej. Rodziców zamykają je w domach na cały dzień, pozwalając im wyjść jedynie w nocy, gdyż wstydzą się niepełnosprawności swojego dziecka.

 

Mali kolędnicy od kilku lat pomagają szpitalowi w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Elżbieta Wryk, która nim kieruje, liczy na dalsze wsparcie funkcjonowania placówki, a także na pieniądze na leczenie dzieci z ciężkim niedożywieniem.

 

Liczba konsultacji w tamtejszym szpitalu waha się od 250 do 300 miesięcznie, natomiast w szpitalu może być hospitalizowanych 50 osób (w 2011 r. było ich ponad 2 tys.) i ciągle większość z nich to dzieci do piątego roku życia.

 

Misjonarze zakonni proszą także o pieniądze na budowę biblioteki im. Jana Pawła II z salkami do katechezy i pomieszczeniem na aptekę parafialną w Bayanga w Republice Środkowoafrykańskiej.

 

W Zambii planowany jest generalny remont szpitala misyjnego w Katondwe. Jest tam 100 łóżek, blok operacyjny, laboratorium, oddział radiologii i izba przyjęć. Niektóre budynki mają 50 lat. Szpital nie spełnia wymaganych standardów zdrowotnych. Niektóre naprawy są robione na bieżąco, ale nigdy jeszcze nie wykonano generalnego remontu.

 

Natomiast w Brazylii planowane jest powstanie Centrum Katechetycznego i Duszpasterskiego Dzieci z parafii św. Michała w Melgaço, a także katechizacja i dożywianie dzieci przedszkolnych w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Umburanas, w diecezji Bonfim, w stanie Bahia.

 

Jeden z projektów polega na pomocy dzieciom z Peru. Pieniądze będą przeznaczone na ukończenie budowy i wyposażenie biblioteki i łazienki w Centrum Pastoralnym w Pampas. Miejsce to stanie się także świetlicą środowiskową dla wszystkich dzieci. W bibliotece najmłodsi mogliby mieć zajęcia pozaszkolne, bezpłatny dostęp do internetu lub możliwość skorzystania z wypożyczalni książek i wartościowych filmów.

 

Kolędnicy z diecezji tarnowskiej wsparli także projekt papieski dla dzieci z Sudanu Południowego, które w swoim kraju mają utrudniony dostęp do edukacji, są wykorzystywane do ciężkich prac, a nawet sprzedawane.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 20:20:12 | 2012-04-14
... a bliźniego swego jak siebie samego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~! 00:04:03 | 2012-04-14
Wszystkie dzieci nasze są!!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~prymus 23:57:09 | 2012-04-13
 W Polsce też są biedne dzieci i tutaj należy pomagać, a nie gdzieś na końcu świata.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?