Obchody Święta Bożego Miłosierdzia

Tysiące pielgrzymów z całego świata weźmie udział w obchodach święta Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Głównym punktem uroczystości będzie Msza św., którą w najbliższą niedzielę o 10.00 odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

 

Tradycyjnie uroczystości zainaugurowane zostaną czuwaniem modlitewnym, które odbędzie się w sobotę o godz. 21.00 w bazylice Bożego Miłosierdzia i potrwają do 6.00 rano. O północy Mszę św. odprawi biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.

 

Od rana w niedzielę odprawiane będą dla pielgrzymów msze św. O 8.00 w bazylice Bożego Miłosierdzia będzie celebrował Eucharystię biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym na terenie łagiewnickiego sanktuarium. Będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Liturgię transmitować będzie TVP1.

 

W południe Mszę św. przy ołtarzu polowym odprawi abp Stanisław Nowak, emerytowany metropolita częstochowski, a po południu biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Natomiast w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 w bazylice będzie przewodniczył kustosz sanktuarium bp Jan Zając. Z kolei o godz. 18 nabożeństwo odprawi biskup Damian Muskus, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej, a o godz. 19, o. dr Wojciech Ziółek SJ, prowincjał jezuitów.

 

- To miejsce nabrało szczególnego charakteru po konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia oraz wówczas gdy Jan Paweł II zawierzył tutaj świat Bożemu Miłosierdziu - mówił ks. prałat Franciszek Ślusarczyk podczas konferencji prasowej. - Dlatego też tegoroczne uroczystości są również dziękczynieniem za to, co dokonało się przez posługę Jana Pawła II - dodał.

 

Przemysław Bednarz z Fundacji Bożego Miłosierdzia zwrócił uwagę na to, że tegoroczne święto zbiega się z przypadającą w tym roku 10. rocznicą konsekracji łagiewnickiego sanktuarium i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. - Warto przypomnieć, że uroczystość wiąże się także z Światowym Kongresem Miłosierdzia, który odbył się w zeszłym roku - dodał.

 

W trakcie uroczystości przez cały dzień pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pojednania. Na terenie sanktuarium będzie spowiadało blisko 200 kapłanów. Ustawione zostaną konfesjonały dla obcokrajowców i osób niesłyszących.

 

Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu. Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002. Na terenie sanktuarium powstał nowy kościół - bazylika, którą 17 sierpnia 2002 r. konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Akt Zawierzenia ŚWIATA 14:41:54 | 2012-04-11
Akt zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu przez Papieża Jana Pawła II


Boże, Ojcze miiosierny,
l‹tóry objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylaleś ją na nas
w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata
i każdego czlowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, Trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania
Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
(Kraków - Łagiewniki, 17 VIII 2002)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook