70-lecie ukraińskiej sekcji Radia Watykańskiego

KAI / psd

Z okazji 70-lecia ukraińskiego programu Radia Watykańskiego (RW) 25 marca w Bazyliańskim Instytucie Studiów Filozoficzno-Teologicznych im. Josyfa Rutskiego w Brzuchowicach k. Lwowa odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem duchowieństwa, naukowców i wiernych z Ukrainy, Włoch i Polski.

Po inwazji Armii Czerwonej w wrześniu 1939 r. i rozpoczęciu prześladowań Kościoła katolickiego przez reżym stalinowski lwowski metropolita greckokatolicki abp Andrzej Szeptycki za pośrednictwem swego tajnego wysłannika poprosił papieża Piusa XII o nadawanie programu Radia Watykańskiego także w języku ukraińskim. Do prowadzenia programu zostali upoważnieni ojcowie bazylianie.

Po II wojnie światowej ponad pół stulecia grekokatolicy słuchali w podziemiu ukraińskiej Mszy św. oraz homilii nadawanej przez rozgłośnię papieską. Przypomniał o tym długoletni pracownik ukraińskiej redakcji RW biskup-senior Sofron Mudryj.

Obecny kierownik Sekcji Ukraińskiej o. Tymotej Kocur OSBM zauważył, że po odrodzeniu struktur Kościoła katolickiego na Ukrainie oraz zmianach narodowościowych, który zaistniały w różnych regionach tego kraju, Ukraińska Sekcja RW przemawia również do łacinników, a także przekazuje wywiady i wiadomości o życiu we wspólnotach rzymskokatolickich. W ciągu ostatnich lat została nawiązana współpraca w Państwową Ogólnoukraińską Rozgłośnią Radiową. Transmitowane są wielkanocne i bożonarodzeniowe nabożeństwa z Rzymu oraz raz w tygodniu, w piątek, 20-minutowy program w I programie Radia Ukraińskiego.

DEON.PL POLECA

Historię Radia Watykańskiego i działalności jej Sekcji Ukraińskiej przedstawia też wystawa dokumentalna, która potem będzie eksponowana na Wołyniu oraz innych regionach Ukrainy.

Uczestników obchodów 70-lecia programu ukraińskiego RW przywitał sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu prał. Paul Tighe. Został odczytany list gratulacyjny metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego. W imieniu gości z Polski życzenia złożył dr hab. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum UCRAINICUM KUL-u. Lwowski dziennikarz Konstanty Czawaga, który od lat współpracuje też z KAI, otrzymał papieskie odznaczenie – order św. Grzegorza Wielkiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

70-lecie ukraińskiej sekcji Radia Watykańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.