Wielkoczwartkowa liturgia w Jerozolimie

Radio Watykańskie

Około 200 kapłanów koncelebrowało z łacińskim patriarchą Jerozolimy Mszę Wieczerzy Pańskiej przy Bożym Grobie. Bazylika, gdzie upamiętnia się śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, uwidacznia nierozerwalną więź między ołtarzem a ofiarą na krzyżu.
 

O sakramentalnym i geograficznym wymiarze jerozolimskiej liturgii przypomniał w homilii abp Fouad Twal. "Mieszkający w Ziemi Świętej - podkreślił patriarcha - spotykają się z Chrystusem cierpiącym w członkach swojego mistycznego Ciała. Doświadczamy na co dzień braku wolności i pokoju". - Dzisiaj Pan żąda od nas, byśmy naśladowali Jego pokorę i miłość wobec Boga i wszystkich ludzi - dodał patriarcha.

 

W czasie jerozolimskiej liturgii skała Golgoty, kamienna płyta pustego grobu oraz biała hostia Najświętszego Sakramentu były widzialnymi znakami misterium naszego zbawienia.

 

Ważnymi momentami liturgii Wielkiego Czwartku w Jerozolimie są także: pielgrzymka do Wieczernika, gdzie franciszkański kustosz Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa umył nogi 12 palestyńskim chłopcom, oraz wieczorna Godzina Święta przy skale agonii w bazylice Ogrodu Oliwnego, gdzie Pan Jezus modlił się przed swoją męką.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook