Wolny wybór pociąga za sobą odpowiedzialność

Nikt nie lubi, gdy mu się coś arbitralnie narzuca. Każdy lubi być wolny. Nauczanie Kościoła związane z problematyką rodziny nie jest narzucaniem ideologii - jest pomocą w zrozumieniu siebie i drugiego człowieka. Pomocą wykorzystania wolności w taki sposób, aby ta wiązała się z odpowiedzialnością. Aby do tego dojść, wystarczy chcieć to nauczanie zrozumieć.


Żyjemy w świecie, gdzie modne są wygodne wybory. Wiele osób wybiera to, co łatwe, to, co przyjemne. Czasem można odnieść wrażenie, że właśnie na tym polega nowoczesność - na wyrwaniu się z więzów dotychczasowej moralności, między innymi tej, którą proponuje Kościół katolicki.


Dookoła mówią nam, że jesteśmy wolni. Że, jeśli chcemy, możemy mieszkać przed ślubem, współżyć, stosować antykoncepcję, dokonywać aborcji, czy zabiegów in vitro. Wolność utożsamiają z samowolą i ganią nauczanie Kościoła katolickiego za to, że tego wszystkiego zabrania. Nie pokazują jednak jednego - że każde takie działanie powoduje szereg konsekwencji, za które trzeba wziąć odpowiedzialność. Że skutki tych działań mogą być katastrofalne. Kościół natomiast podaje spójne argumenty, korzysta z racjonalnych przesłanek, nawiązuje do tego, co mówi nie tylko antropologia, ale i biologia, czy medycyna.


Chcemy to nauczanie zrozumieć. Zatrzymać się nad tym, co mówi Kościół o kobiecości i męskości. Dowiedzieć się, dlaczego nie warto mieszkać razem przed ślubem, nawet jeśli już narzeczona nosi na palcu pierścionek zaręczynowy. Zrozumieć, czym jest NPR i dlaczego nie może być nazywany "katolicką antykoncepcją". Poznać naprotechnologię, pomagającą małżeństwom o obniżonej płodności zostać rodzicami. I zatrzymać się nad rodzicielstwem - jego znaczeniem i bogactwem, trudnościami i bolączkami.


Chcesz pogłębić te treści razem z nami? Jeśli tak, to zapraszamy Cię na seminarium "Rodzina-trwała budowla, czy domek z kart?" W trakcie sześciu spotkań (11.04, 25.04, 9.05, 16.05, 23.05, 30.05 (każdorazowo godz. 18), w siedzibie Instytutu Tertio Millennio (ul. Dominikańska 3/13)) chcemy się zatrzymać nad tymi tematami.


Napisz najlepiej już dziś, a ostatecznie do 3 kwietnia na adres [email protected], co zmotywowało Cię do zgłoszenia.


Więcej informacji odnaleźć można na stronie www.tertio.pl oraz na facebooku.


Bądź wolny w swoich wyborach, ale pamiętaj - każdy wolny wybór pociąga za sobą odpowiedzialność. My chcemy się tej odpowiedzialności uczyć - chcesz razem nami?

 

DEON.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

martulka10 11:43:01 | 2012-03-30
Kapitalna inicjatywa! Dziękuję i życzę wielu dobrych owoców tej ewangelizacji!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?