"Święty obywatel to dobry obywatel"

- Do wszystkich chrześcijan apelujemy o większe zaangażowanie na rzecz budowy otaczającego nas świata w duchu wartości, jakie wyznajemy - napisali uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego w przesłaniu do Europejczyków. W dokumencie, który stanowi podsumowanie trzydniowego spotkania, z niepokojem zauważono, że w Europie słabnie głos chrześcijan, czego powodem jest niedostateczne świadectwo wyznawców Chrystusa. Przesłanie kierowano jest także do polityków podkreślając, że pogrążona w kryzysie Europa potrzebuje dziś prawdziwych mężów stanu, potrafiących wznieść się ponad perspektywę zbliżającej się kolejnej kampanii wyborczej.

 

W dokumencie, który zatytułowano "Święty obywatel to dobry obywatel" podkreślono, że społeczeństwo obywatelskie potrzebuje chrześcijan, a chrześcijanie powinni się angażować w jego budowanie. Zaznaczono, że chrześcijanie i wyznawcy innych religii mają do odegrania niebagatelną rolę w wypełnianiu europejskiej idei obywatelską treścią.

 

"Wiara nie jest dla nas ucieczką od świata, lecz motywacją do służby i zaangażowania" - stwierdzili uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. Dodali jednocześnie, że wiary nie można ograniczyć jedynie do prywatności, dla chrześcijan jest ona bowiem "sprawą głęboko osobistą, ale nie prywatną". "Pragniemy dzielić się nią, chcemy ją publicznie wyrażać i przeżywać. Współczesne społeczeństwa potrzebują ludzi o wrażliwym sumieniu, potrafiących wybierać dobro i odróżniać je od zła. Jesteśmy głęboko przekonani, że człowiek wierzący - święty obywatel - to dobry obywatel" - czytamy w opublikowanym w Gnieźnie dokumencie.

 

Nawiązując do kryzysu gospodarczego, który dotyka Europę podkreślono, że w przekonaniu uczestników Zjazdu zaczyna się on w sferze ducha, zaś u jego podstaw "tkwi kryzys poczucia sensu i kryzys wartości, brak etyki w życiu ekonomicznym". "Motorem rozwoju społeczeństw nie może być niepohamowana konsumpcja, i to na kredyt" - stwierdzono.

 

Odnosząc się natomiast do zauważalnego obecnie kryzysu zaangażowania obywatelskiego uczestnicy gnieźnieńskiego spotkania podkreślili, że jego źródła tkwią w osłabienie motywacji do pracy na rzecz innych. Jako sposób na odrodzenie tego zaangażowania przesłanie wskazuje na konieczność ożywienie wiary w Boga, "który jest Miłością i dał nam przykazanie miłości bliźniego, także miłości nieprzyjaciół". "Rozumiemy to przykazanie jako wezwanie do służby, do wolontariatu, do pracy społecznej. Nie możemy pozostawać obojętni wobec biedy, krzywdy i niesprawiedliwości, które dotykają bliźnich" - podkreśla przesłanie do Europejczyków.

 

Z niepokojem zauważono, że niestety w Europie słabnie głos chrześcijan, co wynika nie z tego, że przesłanie Ewangelii straciło na aktualności, lecz z powodu niedostatecznego świadectwa wyznawców Chrystusa.

 

"Niepokoimy się o przyszłość Europy. Proces integracji europejskiej niebezpiecznie odrywa się od obywateli, których dobru ma służyć" - czytamy w przesłaniu ze Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jednocześnie uczestnicy spotkania przyznają, że martwią ich tendencje zmierzające do czynienia nieładu moralnego normą współczesnego społeczeństwa.

 

W dalszej części przesłania uczestnicy Zjazdu apelują do przywódców politycznych, aby w czasach kryzysu wsłuchiwali się w potrzeby i głosy obywateli. "Oczekujemy, że ci, którzy kierują narodami, staną na wysokości zadania oraz że sami będą dla obywateli przykładem cnót, które chcieliby propagować" - podkreślono. Jednocześnie w przesłaniu zwrócono uwagę, że pogrążona w kryzysie Europa potrzebuje dziś prawdziwych mężów stanu, potrafiących wznieść się ponad perspektywę zbliżającej się kolejnej kampanii wyborczej.

 

Zwracając uwagę, że w Zjeździe Gnieźnieńskim uczestniczyli chrześcijanie różnych wyznań oraz przedstawicieli innych religii i światopoglądów w przesłaniu podkreśla się, że w ten sposób uczestnicy chcieli potwierdzić, że pragną Europy bardziej chrześcijańskiej - co oczywiście nie znaczy: Europy tylko dla chrześcijan. "W pluralistycznym społeczeństwie chcemy współdziałać dla wspólnego dobra ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, a zwłaszcza z wyznawcami innych religii monoteistycznych - judaizmu i islamu - dając świadectwo wiary w to, że Bóg chce pokoju między wszystkimi swymi dziećmi. Naszym wspólnym zadaniem jest obrona wartości etycznych, bez których cywilizowany świat nie będzie istnieć" - stwierdzono.

 

Na zakończenie przesłania do Europejczyków uczestnicy Zjazdu zaapelowali do wszystkich chrześcijan o większe zaangażowanie na rzecz budowy otaczającego nas świata w duchu wartości, jakie wyznajemy. "Chrześcijańskie zaangażowanie realizuje się nie tyle w murach świątyni, ile w przepajaniu życia publicznego, polityki nie wyłączając, zasadami płynącymi z Ewangelii" - stwierdzono w dokumencie. Dodano jednocześnie, że w europejskiej debacie publicznej nie może zabraknąć wspólnego głosu chrześcijan. "Będziemy dążyć do pogłębienia takiej współpracy w skali naszego kontynentu" - deklarują uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook