Nigeria: biskupi o porażce państwa

Radio Watykańskie

  Źródłem wielu problemów Nigerii jest klęska instytucji państwa. Wskazują na to biskupi tego afrykańskiego kraju w przesłaniu na zakończenie swej sesji plenarnej. Ich ocena obecnej sytuacji w Nigerii jest jednoznacznie negatywna. Kościół ze szczególnym niepokojem spogląda na nieumiejętność zapewnienia bezpieczeństwa przez powołane do tego służby. 

"Rząd, który nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i ich własności, skazany jest na porażkę w podejmowaniu jakichkolwiek innych wyzwań" - piszą nigeryjscy biskupi. Wskazują zarazem, że Kościół wielokrotnie zwracał uwagę na niedociągnięcia w systemie bezpieczeństwa, co wykorzystują ekstremiści, godząc w pokojowe współistnienie. Namacalnym tego przykładem jest umocnienie islamskich fundamentalistów z Boko Haram. 

Kolejnym problemem mocno uderzającym w przyszłość Nigerii jest porażka systemu edukacji. "Ignorancja pogłębia ksenofobię, sprawia, że rośnie strach przed tym, czego nie znamy" - piszą nigeryjscy biskupi. Wskazują zarazem, że "tylko dobra edukacja może ukształtować obywateli zdolnych wprowadzać sprawiedliwy ład społeczno-polityczny". 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?