Gdańsk: konferencja o odkrywaniu ojcostwa

- Dziecko potrzebuje obecności taty - przypomnieli o tym przedstawiciele Fundacji Cyryla i Metodego na konferencji w Gdańsku  wychodząc z inicjatywą stworzenia ruchu społecznego wspierającego odpowiedzialne ojcostwo.

 

Dnia 2 marca 2012 Inicjatywa Tato.Net we współpracy z NSZZ Solidarność Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała w Gdańsku konferencję OJCOSTWO DZISIAJ - STRATEGIA DLA ORGANIZACJI WSPIERAJĄCYCH RODZINĘ. Celem konferencji było ukazanie problemów współczesnego ojcostwa i skutków nieobecności ojców w wychowaniu dzieci. W konferencji wzięło udział około 200 osób, mężczyzn i kobiet, z różnych organizacji zainteresowanych wspieraniem odpowiedzialnego ojcostwa.

 

Organizatorzy zaprosili przedstawicieli organizacji i instytucji do włączenia się w tworzenie ruchu społecznego, który miałby na celu rozpoczęcie procesu zmiany społecznej polegającej na promowaniu dobrych wzorów w zakresie pełnienia zadań rodzicielskich, większego angażowania mężczyzn w edukację swoich dzieci, łączenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym.

 

Metropolita Gdański, Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, skierował do uczestników konferencji list, w którym między innymi napisał: "Obecnie często kwestionuje się rolę ojca jako głowy rodziny, podważa się jego autorytet wobec dzieci. Być może dzieje się tak z powodu jego częstej nieobecności w domu, bowiem wciąż bardzo silne jest przekonanie, że jedyną rolą ojca w rodzinie jest jego odpowiedzialność za utrzymanie rodziny."

 

"Wielu ojców pozbawia się autorytetu usuwając się w cień życia rodzinnego, wielu wpada tak mocno w wir pracy zawodowej nie zważając na to, że to co miało być środkiem, stało się celem samym w sobie. Zdarzają się też ojcowie, którzy stracili pracę i muszą jej szukać długo bądź z dala od domu. Te wszystkie zasygnalizowane trudności stają się udziałem wielu polskich ojców. Dlatego okoliczności tej konferencji są szczególnie ważne. Potrzeba dziś mocno dowartościować, na nowo rozpalić w mężczyznach charyzmat ojcostwa. Trzeba, aby każdy ojciec potrafił mądrze i odpowiedzialnie planować czas pomiędzy pracą zawodową a domem. Potrzeba, aby zawsze stał na straży swojej rodziny, aby był autorytetem dla swoich dzieci, aby otaczał je miłującą troską" - pisał abp Głódź.

 

Organizatorem konferencji była Fundacja Cyryla i Metodego, która kieruje inicjatywą Tato.Net od 2004 roku. Przez osiem lat trwania programu Fundacja wspiera ojców poprzez organizowanie warsztatów, konferencji i kampanii społecznych. Działa również poza granicami Kraju propagując świadome ojcostwo również na Słowacji, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i Rosji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?