Europa i Ameryka - wyzwania n. ewangelizacji

Radio Watykańskie

Przed Kościołami lokalnymi w Hiszpanii i w Ameryce stają dziś podobne wyzwania. Ich bogatej katolickiej tradycji zagraża postępująca wszędzie sekularyzacja, częsta wrogość wobec Kościoła i jego orędzia. Hedonizm i relatywizm społeczeństwa konsumpcyjnego wypierają chrześcijańską kulturę, a przekazywanie wiary stało się trudne. W tej sytuacji nie wystarcza już odwoływać się retorycznie do chrześcijańskich korzeni. Trzeba ożywiać tradycję katolicką, zakorzeniać ją głębiej w ludzkich sercach, w życiu rodzin i w kulturze narodów. Konieczna jest nowa ewangelizacja - tak w Europie, jak w Ameryce.

 

Zwraca na to uwagę kard. Marc Oullet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów i zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, w przesłaniu na (Día de Hispanoamérica) obchodzony w pierwszą niedzielę marca (w b. r. 4 marca) w diecezjach Hiszpanii dla przypomnienia związków tego kraju z kontynentem latynoamerykańskim Dzień Hiszpańsko-Amerykański. Tym razem jego hasło brzmi: "Zaangażowani wraz z Ameryką w nową ewangelizację".

 

Kard. Ouellet podkreśla, że katolicka tradycja to najcenniejszy skarb łączący kraje latynoamerykańskie z Hiszpanią. Ok. 80 proc. ich mieszkańców przyjęło chrzest w Kościele katolickim, który jest tam nadal jedną z instytucji cieszących się największym zaufaniem. Fakt ten dowodzi owocności pierwszej ewangelizacji, jak też głębokiej inkulturacji wiary, i to pomimo kompromisów z duchem świata, częstych niedostatków duszpasterstwa i katechizacji czy braku księży. Uzyskanie przed dwustu laty przez kraje latynoamerykańskie niepodległości nie rozerwało ich związków językowych, kulturowych i religijnych z Hiszpanią. Od poł. XIX wieku napłynęli tam hiszpańscy i portugalscy emigranci. Z tych więzi płynie potrzeba współpracy Kościołów lokalnych Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii, zwłaszcza na polu nowej ewangelizacji, w której chodzi przede wszystkim o przekaz wiary. Hiszpańskich katolików prefekt Kongregacji ds. Biskupów zachęca do otwarcia na potrzeby przybywających do ich kraju latynoamerykańskich emigrantów. Z uznaniem pisze o księżach z Ameryki Łacińskiej, pracujących duszpastersko w diecezjach Hiszpanii lub tam studiujących.

 

W przesłaniu na Dzień Hiszpańsko-Amerykański kard. Ouellet wspomina też z wdzięcznością hiszpańskich księży diecezjalnych, pełniących posługę w różnych krajach Ameryki Łacińskiej. Obecnie, mimo małej liczby powołań w Hiszpanii, jest ich jeszcze 354. Należą do Dzieła Hiszpańsko-Amerykańskiej Współpracy Kapłańskiej przy hiszpańskim episkopacie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook